Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Carterův poradce koupil Magnu Chartu

Magna Charta Libertatum. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Magna Charta Libertatum. | foto: AFP

NEW YORK Za 21,3 milionu dolarů (asi 386 milionů korun) vydražili v newyorské aukční síni Sotheby´s historickou kopii středověkého anglického dokumentu Magna charta libertatum neboli Velké listiny práv a svobod.

Pravděpodobně nejvýznamnější dokument, který byl kdy nabídnut v aukci, získal telefonický dražitel za cenu u spodní hranice odborníky předem odhadovaných 20 až 30 milionů dolarů.

Jak vyšlo posléze najevo, byl nový majitel cenného, 710 let starého dokumentu, ve skutečnosti přítomen přímo v aukční síni. Je jím právník a zakladatel soukromé investiční společnosti Carlyle Group, David Rubenstein.

Do aukční síně prý dorazil na poslední chvíli a málem dražbu zmeškal. Rubenstein byl poradcem bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera pro národní záležitosti. Jak řekl, nacházejí se jeho kanceláře pouhých 300 metrů od sídla Národních archívů, kde byl dokument v uplynulých 23 letech vystaven.

"Několikrát jsem ty archívy navštívil a pomyslel si, že tři dokumenty, které jsou nejdůležitější pro západní civilizaci, jsou Magna charta, Deklarace americké nezávislosti a americká ústava," řekl Rubinestein po aukci. "Usoudil jsem, že je velmi důležité, aby Magna charta zůstala ve Spojených státech a obával jsem se, že byl jediná kopie v naší zemi mohla zmizet do ciziny," dodal.

"Prostě nejdůležitější dokument na světě"
Rubinstein prý chce ponechat kopii Magny charty v Národním archívu. "Je to privilegium, být jejím vlastníkem. Nejsem ale ničím více, než dočasným kustodem této listiny, protože jde skutečně o dárek americkému lidu, aby měl možnost ji vidět," ujistil.

Vedoucí dražby, zástupce šéfa aukční síně Sotheby´s David Redden, označil vydraženou listinu za "prostě nejdůležitější dokument na světě". Listina nabídnutá k prodeji nadací amerického miliardáře Rosse Perota je jednou ze dvou kopií dokumentu, které se nacházejí mimo Británii. Druhou vlastní australská vláda. Perotova nadace chce údajně výtěžek z dražby použít na charitativní účely.

Magnu chartu vydal v červnu 1215 anglický král Jan Bezzemek na nátlak šlechty, která společně s měšťanstvem a církví získala na úkor panovníka větší svobodu a více práv. Dokument, který se stal základem anglického a amerického práva, existuje v 17 kopiích, jež vydávali Janovi následovníci. V roce 1297 byla Magna charta ustavena jako zákon parlamentem a podepsána králem Edwardem I. Z tohoto roku pochází také vydražená kopie.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....