Pátek 12. července 2024, svátek má Bořek
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Část Asie a Afriky zahlédla prstencové zatmění Slunce. V letošním roce bude pozorovatelné ještě jednou

Magazín

  16:51
Dillí - Obyvatelé některých afrických a asijských států mohli v první polovině neděle pozorovat částečné zatmění Slunce. Astronomický úkaz nastal v 5:45 SELČ a skončil v 11:32 SELČ. Část planety byla svědky i nevšedního prstencového zatmění, při němž přirozená zemská družice vytvoří z hvězdy ohnivý kruh.

Částečné zatmění Slunce, které nastává jednou nebo dvakrát do roka, spatřili nejprve s východem hvězdy obyvatelé centrální Afriky. Následně bylo pozorovatelné v Kongu, Jižním Súdánu, Etiopii, Jemenu, na severu Indie, v Číně a jižním Tchaj-wanu, poté se přesunulo nad Tichý Oceán, jižně od ostrova Guam.

Zatmění Slunce mohli v Chile sledovat i nevidomí. Díky speciálnímu zařízení ho slyšeli

Prstencové zatmění bylo pozorovatelné mezi 6:47 a 10:32 SELČ a trvalo maximálně minutu a 22 vteřin, píše agentura AFP. Ohnivý kruh vzniká, když se Měsíc při průchodu mezí Zemí a Sluncem nachází blízko své největší možné vzdálenosti od Země, a je proto z pozemské perspektivy příliš malý na to, aby zakryl celý sluneční kotouč.

Mladiství pozorují slunce s ochrannými brýlemi. jížní Israel,21.červen, 2020.
Zahalená žena pozoruje částečné zatmění slunce. Ammán, Jordánsko, červen 2020

Stovky pozorovatelů oblohy se shromáždily na místech, kde částečné prstencové zatmění bylo viditelné, aby si s ochrannými pomůckami mohly takový úkaz užít naplno.

V roce 2020 bude zatmění Slunce pozorovatelné ještě jednou. V půlce prosince bude tentokrát úplné zatmění naší hvězdy pozorovatelné nad Jižní Amerikou.

Autor: