Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čech napsal nejdelší chronologii bible

Magazín

  7:00
PELHŘIMOV - Devětačtyřicetiletý Zdeněk Soviš z Brna byl zapsán do České knihy rekordů jako muž, jenž vytvořil nejdelší chronologii biblických událostí ze Starého zákona sestavenou jediným člověkem. Řekl Miroslav Marek, prezident pelhřimovské agentury Dobrý den, která spravuje české rekordy. V průběhu šesti let věnoval autor výpočtům a konečnému zpracování 2000 hodin práce.

Zdeněk Soviš z Brna napsal nejdelší chronologii Bible a byl zapsán do České knihy rekordů. foto: ČTK

Dílo je sepsané ručně na papírovém svitku dlouhém 12,25 metru a širokém deset a půl centimetru. "Chronologie zachycuje časové období od Adama až do konce vlády a smrti Archelaa - syna Heroda Velikého vládce Judeje, to je od roku 3963 před Kristem až do roku šest po Kristu," řekl Soviš. Jejím smyslem je podle něj poskytnout informace a souvislosti všem, kteří se o bibli zajímají.

Předpokladem pro vytvoření chronologie byla dobrá znalost a studium dějin a historických souvislostí. Základním pramenem rekordamnovi byla bible, jíž údajně několik let studoval stránku po stránce. Soviš pracuje jako terénní sociální pracovník, je i laickým kazatelem. Pravidelně se úspěšně účastní mistrovství České republiky ve znalostech bible. "V týmové soutěži jsem byl dvakrát první, dvakrát druhý a dvakrát třetí," podotkl Soviš.

Své dílo autor nepovažuje za dokončené, bude v něm pokračovat. "Už mám připravené dílčí studie, v nichž podrobně zpracovává život Davida s datovanými žalmy. Chtěl bych rozšířit dobu královskou, dobu mezi Starým a Novým zákonem a pracuji také na Novém zákonu," dodal Soviš.

Pokračování bude mít stejnou vizuální podobu, papírový svitek se však rozšíří o souběžně zpracovaná klíčová data ze světových dějin. Práce by mu měla zabrat přibližně dva roky.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...