Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cenzura: píseň nesmí napadat Putina

Magazín

  19:42
ŽENEVA - Gruzie nesmí v letošní mezinárodní písňové soutěži Eurosong v Moskvě vystupovat s písní, která v textu zesměšňuje ruského premiéra Vladimira Putina. Rozhodla o tom dnes Evropská vysílací unie (EBU) v Ženevě, která soutěž s názvem Eurovision Song Contest organizuje.

Stephane a 3G - gruzínská skupina v soutěži Eurovize foto: Lidovky.cz

Skupina Stephane & 3G vyslaná do soutěže gruzínskými posluchači musí text písně buď změnit, nebo do soutěže nasadit jiný song.

"Název a text písně nejsou v souladu s pravidly soutěže," uvedla EBU na svých internetových stránkách.

Soutěžní píseň kapely Stephane & 3G se jmenuje We Don't Wanna Put In, což je zjevně slovní hříčka mezi anglickým slovesem put in (vložit, připojit) a jménem Putin. V překladu pak text Nechceme vložit/připojit lze chápat také jako Nechceme Putina. Kromě toho se v textu vyskytují slova "to kill" (zabít) a "to shoot" (zastřelit) a členové skupiny na scéně imitují střelbu z pistolí. O vyslání skupiny na Eurosong právě s touto písní rozhodli v únoru při hlasování v národním kole soutěže gruzínští diváci.

Gruzie a Rusko proti sobě loni v srpnu vedly krátce válku a gruzínské úřady označují Putina za hlavního nepřítele Tbilisi. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov již dříve označil soutěžní píseň skupiny Stephane & 3G za "chuligánství".

Eurosong, který se koná každý rok, patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Loni vyhrál ruský zpěvák Dima Bilan s písní Believe, proto je letos soutěž v Moskvě. Letošního 54. ročníku soutěže se účastní 43 zemí. Semifinálová kola se uskuteční 12. a 14. května. Finále, které bude vysílat i Česká televize, bude 16. května. Česko bude zastupovat skupina Gipsy.cz, Slovensko pak herci Kamil Mikulčík a Nela Pocisková.

Soutěž Eurovize se koná už od roku 1956, ale světovou slávu si z vítězů vydobyla snad jedině švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo. 

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat