Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Cenzura: píseň nesmí napadat Putina

Magazín

  19:42
ŽENEVA - Gruzie nesmí v letošní mezinárodní písňové soutěži Eurosong v Moskvě vystupovat s písní, která v textu zesměšňuje ruského premiéra Vladimira Putina. Rozhodla o tom dnes Evropská vysílací unie (EBU) v Ženevě, která soutěž s názvem Eurovision Song Contest organizuje.

Stephane a 3G - gruzínská skupina v soutěži Eurovize foto: Lidovky.cz

Skupina Stephane & 3G vyslaná do soutěže gruzínskými posluchači musí text písně buď změnit, nebo do soutěže nasadit jiný song.

"Název a text písně nejsou v souladu s pravidly soutěže," uvedla EBU na svých internetových stránkách.

Soutěžní píseň kapely Stephane & 3G se jmenuje We Don't Wanna Put In, což je zjevně slovní hříčka mezi anglickým slovesem put in (vložit, připojit) a jménem Putin. V překladu pak text Nechceme vložit/připojit lze chápat také jako Nechceme Putina. Kromě toho se v textu vyskytují slova "to kill" (zabít) a "to shoot" (zastřelit) a členové skupiny na scéně imitují střelbu z pistolí. O vyslání skupiny na Eurosong právě s touto písní rozhodli v únoru při hlasování v národním kole soutěže gruzínští diváci.

Gruzie a Rusko proti sobě loni v srpnu vedly krátce válku a gruzínské úřady označují Putina za hlavního nepřítele Tbilisi. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov již dříve označil soutěžní píseň skupiny Stephane & 3G za "chuligánství".

Eurosong, který se koná každý rok, patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Loni vyhrál ruský zpěvák Dima Bilan s písní Believe, proto je letos soutěž v Moskvě. Letošního 54. ročníku soutěže se účastní 43 zemí. Semifinálová kola se uskuteční 12. a 14. května. Finále, které bude vysílat i Česká televize, bude 16. května. Česko bude zastupovat skupina Gipsy.cz, Slovensko pak herci Kamil Mikulčík a Nela Pocisková.

Soutěž Eurovize se koná už od roku 1956, ale světovou slávu si z vítězů vydobyla snad jedině švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo. 

Autor: