15. ledna 2019 5:19 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chcete vidět polární záři? Připravte se i na určitá rizika

Polární záře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polární záře | foto: Shutterstock

REYKJAVÍK Islandská policie požádala turisty, kteří do země přijíždějí pozorovat polární záři, aby se kvůli tomu nepřestali věnovat řízení. Cizinci podle policistů většinou nemají zkušenosti se silnicemi, s nimiž se setkají na Islandu, a pokud se nevěnují jízdě naplno, končí to tragicky. Loni na silnicích na Islandu zemřelo 18 lidí a polovina z nich byli návštěvníci z ciziny.

Island poskytuje ideální podmínky k pozorování polární záře. Tamní silnice jsou ale podle agentury AP namrzlé, úzké a plné zatáček. „Na Islandu se počasí mění tak říkajíc s každou minutou a podle toho se mění i podmínky na silnicích. Suchá silnice se může v řádu minut proměnit ve zledovatělou a kluzkou plochu. V noci riziko stoupá, když se na ní ocitne nevyspalý a nezkušený řidič, který navíc jedním okem sleduje oblohu,“ řekl superintendant Jóhannes Sigfússon z Akureyri na severu Islandu.

Nad islandskou sopkou Eyjafjöll se rozprostřela polární záře.
Polární záře

Islandská policie reaguje na statistické údaje, z nichž vyplývá, že od roku 2017 mezi oběťmi silničních nehod začalo přibývat cizinců.

Ke spatření polární záře je zapotřebí štěstí i úsilí, píše AP. Islandská meteorologická služba vydává každý den zpravodajství, v němž se pravděpodobnost úkazu stanovuje na devítistupňové škále. Propočty jsou založeny na třídenním pozorování solárního větru. Následuje doporučení, na kterém místě na Islandu bude zřejmě možné záři pozorovat. K tomu je třeba odjet do oblastí vzdálených od městského osvětlení, takže se mnozí motoristé ocitají na nebezpečných horských silnicích.

Naše první polární záře, která byla velmi dobře pozorovatelná i pouhým okem a...

Policisté prý se setkávají s velmi ospalými řidiči i s těmi, kteří jedou bez zapnutých světel ve snaze vidět záři lépe. Nehody se ale stávají i na hlavních tazích, kdy řidiči při spatření záře prudce zabrzdí, načež následuje náraz auta jedoucího vzadu.

V Akureyri v zimě slunce může vycházet až v 11:39 dopoledne a zapadat už ve 2:43 odpoledne, takže i v době označované jinde jako den se automobilisté pohybují za tmy. Potíže mají zejména lidé z jižních částí zeměkoule, kteří nemají zkušenost se sněhem a náledím. „Řídit auto v islandské zimě je obtížné. Nejsem zvyklý na tak silný vítr a temné silnice,“ přiznal singapurský finančník Jeremy Tan, který v pronajatém autě objel polovinu Islandu.

ČTK

PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít
PŘÍBĚH ALKOHOLIČKY: Už nemůžu, dnes přestávám pít

Rozhodla jsem se, že přestanu pít. Dnešku budu říkat Den Nula. Den, kdy jsem si načetla spoustu informací o tom, jak na to. Den, kdy jsem zlikvidovala všechny lahve. Ani nevím, kolikátého je, protože takové to: od pondělka, od prvního, od ledna přestanu, nefunguje.

Najdete na Lidovky.cz