Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C oblačno Předplatné LN
11. listopadu 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chórové lavice v jezuitském kostele v Brně společně restaurují brněnští a mnichovští studenti

Brněnští a mnichovští studenti restaurátorství v jezuitském kostele Nanebevzetí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnští a mnichovští studenti restaurátorství v jezuitském kostele Nanebevzetí... | foto: ČTK

BRNO Brněnští a mnichovští studenti restaurátorství pracují společně na obnově chórových lavic v jezuitském kostele Nanebevzetí Panny Marie v Brně. Společný projekt Vyšší odborné školy restaurátorské a mnichovského Goering Institutu navazuje na první spolupráci obou škol v roce 2017. Tehdy se studentům pod vedením pedagogů podařilo zachránit barokní mobiliář sakristie téhož kostela, uvedlo v tiskové zprávě vedení Vyšší odborné školy restaurátorské.

V chórových lavicích se v minulosti při mších modlili řeholníci. Podle restaurátora a historika umění Radka Ryšánka jsou nejstarším větším prvkem vybavení interiéru jezuitského kostela a jedním z nejstarších v Brně.

„Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl původně součástí jezuitského kláštera a jezuitské brněnské koleje. Nyní stojí samostatně, a proto se již k původnímu účelu nepoužívají, dnes je to však velice cenný historický artefakt,“ řekl Ryšánek.

Brněnští a mnichovští studenti restaurátorství pracují společně na obnově...
Společný projekt Vyšší odborné školy restaurátorské a mnichovského Goering...

Studenti zatím pod vedením pedagogů pracují na restaurátorském výzkumu. „Snaží se zjistit co nejvíce informací o technologiích, materiálech a historii předmětu, ale také o jeho historickém vývoji, který měl na lavice vliv. Zřejmě totiž prošly celou řadou zásahů v bouřlivé brněnské historii, podobně jako celý interiér kostela,“ uvedl Ryšánek. Dodal, že čeští i němečtí studenti jsou rozdělení do skupiny, kde se věnují například povrchovým úpravám, materiálům nebo historii a archivní práci.

Podle Ryšánka jsou lavice ve velmi špatném stavu, našli v nich stopy dřevokazného hmyzu a celá konstrukce je poškozená. Počáteční výzkum studenti dokončí 15. listopadu, práce však budou pokračovat i nadcházející roky, opět v rámci čtrnáctidenních společných workshopů.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?
OVĚŘENO: Jak obstály olejíčky Frei öl® v testu?

Propadli jste pleťovým a tělovým olejům a hledáte inspiraci? Vyzkoušeli jsme olejíčky Frei öl®, které slibují tu nejlepší péči pro pokožku dospělých i našich nejmenších.