8. února 2010 10:39 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chovatelé koček jsou vzdělanější než pejskaři, tvrdí britský průzkum

Chovatelé koček jsou prý chytřejší než chovatelé psů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chovatelé koček jsou prý chytřejší než chovatelé psů. | foto: Shutterstock

LONDÝN Již dlouho převládá v obecném povědomí názor, že kočky jsou chytřejší než psi. Podle posledního průzkumu britských vědců se zřejmě totéž dá říci i o jejich majitelích. Z průzkumu vyplynulo, že majitelé koček mají častěji vysokoškolské vzdělání než pejskaři. Píše o tom britský deník The Daily Telegraph. V britských domácnostech v současnosti žije více než 20,8 milionu psů a koček, což je o 50 procent více, než se dříve odhadovalo. Koček je o něco málo méně než psů - 10,3 milionu.

Vědci z Bristolské univerzity dospěli k závěru, že vyšší inteligence majitelů koček nesouvisí s jejich soužitím s mazanými a sobeckými zvířaty.

Spíše jde o to, že vzdělanější lidé tráví v práci více hodin, a proto si pořizují domácí mazlíčky, kteří lépe zapadají do jejich životního stylu.

Kočky na rozdíl od psů nepotřebují pravidelně venčit a vystačí si s minimální přítomností lidí.

Jane Murrayová, která průzkum vedla, říká: "Nemyslíme si, že by to mělo spojitost s finančními příjmy, což bylo také jedno z hledisek, které jsme zkoumali. V tomto případě byl mezi chovateli malý rozdíl." U domácností, kde nikdo nemá vysokoškolský titul, je dle průzkumu vyšší pravděpodobnost, že si pořídí psa. Mezi chovateli koček zase bývají častěji starší lidé a ženy.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz