Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Churchillovy bačkory se v aukci prodaly za více než milion korun. Sklenička vyšla na půl milionu

Magazín

  7:17
Londýn - Bačkory, v nichž svým nohám v 50. letech minulého století ulevoval někdejší britský premiér Winston Churchill, se v úterní aukci prodaly za 39 040 liber (1,19 milionu korun). Informovala o tom britská média.

Trepky a sklenička Winstona Churchilla foto: Bellmans

Před 75 lety pronesl britský expremiér Winston Churchill projev považovaný za začátek studené války

Trepky ušité z černého sametu s koženou stélkou a zlatě vyšívaným monogramem WSC (Winston Spencer Churchill) dražila aukční síň Bellmans, která očekávala, že za ně zájemci budou ochotni zaplatit 10 až 15 tisíc liber. Jejich cena se ale vyšplhala na 32 tisíc liber, dalších 7040 liber činí aukční přirážka. Novým majitelem bačkor je nejmenovaný soukromý sběratel z Británie.

„Winston Churchill je osobností, které si lidé z různých koutů světa stále velmi váží, a o aukci se zajímala média i kupci z Británie i ze zahraničí,“ řekl Julian Dineen ze společnosti Bellmans.

Winston S. Churchill.
Zástupci Velká Británie, USA a Sovětského svazu Winston Churchill, Franklin...

Příbuzní konzervativního premiéra bačkory prodali v roce 1968. Jejich dosavadní majitel je koupil v aukci koncem 90. let minulého století. Spolu s nimi byla tehdy i nyní na prodej Churchillova sklenička na brandy. I ta dnes změnila majitele, vydražila se za 18 300 liber (560 tisíc Kč), včetně provize.

Winston Churchill byl premiérem za druhé světové války a pak v období 1951 až 1955. Za svůj velký vzor ho považuje současný šéf britského kabinetu Boris Johnson.

Autor:

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...