Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čína naklonovala policejního psa přezdívaného Sherlock Holmes, chce dosáhnout ‚hromadné produkce‘

Magazín

  9:52
Šanghaj (Čína) - Vědci v provincii Jün-nan na jihozápadě Číny vytvořili klon čtyřnohého příslušníka policejního sboru, který dostal přezdívku „Sherlock Holmes policejních psů“. Naklonování psa jménem Kchun-sün je součástí programu, který by měl zkrátit čas a snížit náklady potřebné na výcvik policejních psů, informovaly čínské sdělovací prostředky, které citovala agentura Reuters.
Policejní pes (ilustrační snímek).

Policejní pes (ilustrační snímek). foto: Policie ČR

První klony opic se narodily v Číně. Naklonují i člověka?

Kchun-sün vznikl jako klon policejního čichacího psa díky spolupráci pekingské firmy Sinogene Biotechnology Company a Zemědělské univerzity v Jün-nanu, a za podpory ministerstva veřejné bezpečnosti. Sinogene doufá, že bude možné dosáhnout „hromadné produkce“ klonovaných policejních psů, což by podstatně snížilo dobu potřebnou na jejich výcvik. Hlavní překážkou ovšem stále zůstávají vysoké náklady na klonování.

Psímu klonu Kchun-sünovi jsou nyní tři měsíce a čeká ho intenzivní výcvik na hledání drog, kontroly davu a pátrání po důkazech. Až mu bude deset měsíců, stane se z něj plnohodnotný policejní pes. Výcvik policejních psů běžně trvá asi pět let a stojí až půl miliónu jüanů (asi 1,7 milionu korun) - a přitom není záruka, že bude úspěšný. Čínská média nesdělila, kolik stojí naklonovaný pes.

Autor: