Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Číňanka zaplatila za záchranu 100 psů. Měli být snědeni na festivalu

Magazín

  12:50
ČÍNA - Čínská milovnice psů zaplatila 7000 jüanů (asi 27 000 korun), aby vykoupila stovku psů, kteří měli být snědeni během festivalu psího masa. Ten se navzdory protestům aktivistů koná v jihočínském městě Jü-lin. Informovala o tom agentura AFP.

Psi se na trhu prodávají v malých klecích. foto: Reuters

Město pořádá každoročně tento festival při příležitosti letního slunovratu. V posledních letech ale sílí protesty skupin na ochranu zvířat, jejichž členové se v minulosti pokoušeli v Jü-linu uspořádat demonstrace. Podle informací čínského tisku pětašedesátiletá bývalá učitelka Jang Siao-jün hodlá psy, které zachránila, přestěhovat do svého domu vzdáleného téměř 2000 kilometrů od zmíněného města.

Kradení psi

Zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínská státní média napsal, že zabito na maso má být letos asi 10 000 psů. Většina psů, kteří jsou kvůli festivalu utraceni a upečeni či uvařeni, jsou buď toulavá zvířata, anebo mazlíčci ukradení jejich majitelům, uvádí na základě svého vyšetřování hongkongská charitativní organizace Animals Asia.

Většina psů prodáváných na psím trhu je toulavá.

Aktivisté jsou přesvědčeni, že psi jsou zabíjeni krutým způsobem, a uspořádali internetovou kampaň, která požaduje zákaz pořádání festivalu. Podle nich petici podepsalo již více než 3,8 milionu lidí, včetně domácích a zahraničních celebrit.

Boj za práva zvířat

Ve většině oblastí Číny není konzumace psů v současnosti obvyklá a mnoho Číňanů naopak chová psy jako domácí mazlíčky. Psa jako mazlíčka má nyní asi 30 milionů čínských domácností. Jejich láska k psům podporuje sílící hnutí za práva zvířat v zemi.

Trh psího masa v jihočínském městě Jü-lin.
Trh psího masa v jihočínském městě Jü-lin.

Od festivalu se snaží distancovat i vláda města Jü-lin. „Někteří obyvatelé Jü-linu mají ve zvyku se scházet a společně pojídat liči (ovoce) a psí maso v době letního slunovratu. Tento festival je komerční záležitostí a není (oficiálně) organizován městem,“ napsal městský úřad na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou Twitteru. „Jü-lin je otevřené, tolerantní a civilizované město,“ dodal úřad.

Autor:

Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie
Vyhrajte sladce originální valentýnský dárek z Čokolandie

Kdo by nemiloval čokoládu? A navíc patří prostě k Valentýnu. Vyhrajte vouchery na nákup v hodnotě 1 000 Kč v „nejčokoládovějším kousku světa“....