Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Číňanka zaplatila za záchranu 100 psů. Měli být snědeni na festivalu

Psi se na trhu prodávají v malých klecích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psi se na trhu prodávají v malých klecích. | foto: Reuters

ČÍNA  Čínská milovnice psů zaplatila 7000 jüanů (asi 27 000 korun), aby vykoupila stovku psů, kteří měli být snědeni během festivalu psího masa. Ten se navzdory protestům aktivistů koná v jihočínském městě Jü-lin. Informovala o tom agentura AFP.

Město pořádá každoročně tento festival při příležitosti letního slunovratu. V posledních letech ale sílí protesty skupin na ochranu zvířat, jejichž členové se v minulosti pokoušeli v Jü-linu uspořádat demonstrace. Podle informací čínského tisku pětašedesátiletá bývalá učitelka Jang Siao-jün hodlá psy, které zachránila, přestěhovat do svého domu vzdáleného téměř 2000 kilometrů od zmíněného města.

Kradení psi

Zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínská státní média napsal, že zabito na maso má být letos asi 10 000 psů. Většina psů, kteří jsou kvůli festivalu utraceni a upečeni či uvařeni, jsou buď toulavá zvířata, anebo mazlíčci ukradení jejich majitelům, uvádí na základě svého vyšetřování hongkongská charitativní organizace Animals Asia.

Většina psů prodáváných na psím trhu je toulavá.

Aktivisté jsou přesvědčeni, že psi jsou zabíjeni krutým způsobem, a uspořádali internetovou kampaň, která požaduje zákaz pořádání festivalu. Podle nich petici podepsalo již více než 3,8 milionu lidí, včetně domácích a zahraničních celebrit.

Boj za práva zvířat

Ve většině oblastí Číny není konzumace psů v současnosti obvyklá a mnoho Číňanů naopak chová psy jako domácí mazlíčky. Psa jako mazlíčka má nyní asi 30 milionů čínských domácností. Jejich láska k psům podporuje sílící hnutí za práva zvířat v zemi.

Trh psího masa v jihočínském městě Jü-lin.
Trh psího masa v jihočínském městě Jü-lin.

Od festivalu se snaží distancovat i vláda města Jü-lin. „Někteří obyvatelé Jü-linu mají ve zvyku se scházet a společně pojídat liči (ovoce) a psí maso v době letního slunovratu. Tento festival je komerční záležitostí a není (oficiálně) organizován městem,“ napsal městský úřad na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou Twitteru. „Jü-lin je otevřené, tolerantní a civilizované město,“ dodal úřad.

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.