Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Daily Mail: Afghánci míří do lunaparku v Kábulu. Míst k zábavě je málo

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Profimedia

KÁBUL I v zemích sužovaných válkou existují okamžiky radosti a pro afghánské děti je mimo jiné poskytuje nový zábavní park v Kábulu. Kabul City Park, oáza barev v jinak šedé, betonové afghánské metropoli, přitáhl od svého říjnového otevření desetitisíce návštěvníků, napsal deník The Daily Mail.

Když děti projdou vstupní branou do vůbec prvního afghánského zábavního parku, přivítají je jejich oblíbení kreslení hrdinové, myška Minnie Mouse, kamarádka Mickey Mouse, a kocour Tom z animovaných filmů Tom a Jerry.

Minnie možná nevypadá přesně jako ta, která se prochází po pařížském Disney Worldu, ale o to se kábulské děti nestarají, nebo o tom ani nevědí. Hemží se kolem jejích nohou, než odběhnou svézt se na některé z atrakcí nebo si nechat pomalovat tvář obličejovými barvami.

Horská dráha, ruské kolo ani kolotoče nesmí chybět

City Park se prostírá na úpatí zasněžených hor pohoří Hindúkuš vedle špinavé řeky Kábul a poblíž zoologické zahrady, jíž proslavil pouze jednooký lev, kterého oslepil granát vhozený vojákem do jeho klece.

PSALI JSME:

Park má všechny tradiční pouťové atrakce, včetně kolotočů, ruského kola a autodromu, i když nátěry se na některých místech odlupují. Je to jedno z mála míst, kam obyvatelé afghánské metropole mohou vzít své děti ve volný den.

„Je to tu krásné, dobrá je horská dráha,“ říká šestiletá Sadaf s úsměvem ve tváři vymalované do podoby myšky.

Šestimilionový Kábul je fakticky pevností. Významné budovy jsou chráněny betonovými zdmi a ostnatým drátem, ulice trpí dopravními zácpami, protože dřívější dopravní tepny jsou blokovány, aby se zabránilo sebevražedným atentátníkům proniknout k potenciálním cílům, jako je prezidentský palác. Členové bezpečnostních sil se zbraněmi v rukou hlídají téměř na každém rohu.

V Afghánistánu se válčí už víc než 30 let, a zatímco zahraniční jednotky se chystají ke konci letošního roku ukončit bojové operace, povstalecké hnutí Taliban neztrácí na síle.

Míst pro oddech v Afghánistánu není mnoho

Jen pár rodin v Kábulu má to štěstí, že bylo násilností zatím ušetřeno, říká Almas Kásemí, zástupce generálního manažera zábavního parku. „Park je místem pro oddech, a takových není v Afghánistánu mnoho,“ podotýká. „Máme úžasný pocit, když vidíme, jak tady lidé na chvíli zapomenou na svůj zármutek a usmívají se,“ dodává.

Denně návštěvníků přicházejí tisíce a v pátek, který je v této muslimské zemi volným dnem, bývá zákazníků téměř 10 tisíc.

Park se rozkládá na 97 tisících metrech čtverečních půdy, kterou vlastní město a kterou pronajalo na pět let soukromé společnosti Mufkora. Byl postaven za 1,5 milionu dolarů, přičemž městský úřad má nárok na 26 procent zisků a zbytek připadá firmě Mufkora.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Zvětralé pivo některé palírny mění na koronavirovou whisky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!