Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Daily Mail: Afghánci míří do lunaparku v Kábulu. Míst k zábavě je málo

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Profimedia

KÁBUL I v zemích sužovaných válkou existují okamžiky radosti a pro afghánské děti je mimo jiné poskytuje nový zábavní park v Kábulu. Kabul City Park, oáza barev v jinak šedé, betonové afghánské metropoli, přitáhl od svého říjnového otevření desetitisíce návštěvníků, napsal deník The Daily Mail.

Když děti projdou vstupní branou do vůbec prvního afghánského zábavního parku, přivítají je jejich oblíbení kreslení hrdinové, myška Minnie Mouse, kamarádka Mickey Mouse, a kocour Tom z animovaných filmů Tom a Jerry.

Minnie možná nevypadá přesně jako ta, která se prochází po pařížském Disney Worldu, ale o to se kábulské děti nestarají, nebo o tom ani nevědí. Hemží se kolem jejích nohou, než odběhnou svézt se na některé z atrakcí nebo si nechat pomalovat tvář obličejovými barvami.

Horská dráha, ruské kolo ani kolotoče nesmí chybět

City Park se prostírá na úpatí zasněžených hor pohoří Hindúkuš vedle špinavé řeky Kábul a poblíž zoologické zahrady, jíž proslavil pouze jednooký lev, kterého oslepil granát vhozený vojákem do jeho klece.

PSALI JSME:

Park má všechny tradiční pouťové atrakce, včetně kolotočů, ruského kola a autodromu, i když nátěry se na některých místech odlupují. Je to jedno z mála míst, kam obyvatelé afghánské metropole mohou vzít své děti ve volný den.

„Je to tu krásné, dobrá je horská dráha,“ říká šestiletá Sadaf s úsměvem ve tváři vymalované do podoby myšky.

Šestimilionový Kábul je fakticky pevností. Významné budovy jsou chráněny betonovými zdmi a ostnatým drátem, ulice trpí dopravními zácpami, protože dřívější dopravní tepny jsou blokovány, aby se zabránilo sebevražedným atentátníkům proniknout k potenciálním cílům, jako je prezidentský palác. Členové bezpečnostních sil se zbraněmi v rukou hlídají téměř na každém rohu.

V Afghánistánu se válčí už víc než 30 let, a zatímco zahraniční jednotky se chystají ke konci letošního roku ukončit bojové operace, povstalecké hnutí Taliban neztrácí na síle.

Míst pro oddech v Afghánistánu není mnoho

Jen pár rodin v Kábulu má to štěstí, že bylo násilností zatím ušetřeno, říká Almas Kásemí, zástupce generálního manažera zábavního parku. „Park je místem pro oddech, a takových není v Afghánistánu mnoho,“ podotýká. „Máme úžasný pocit, když vidíme, jak tady lidé na chvíli zapomenou na svůj zármutek a usmívají se,“ dodává.

Denně návštěvníků přicházejí tisíce a v pátek, který je v této muslimské zemi volným dnem, bývá zákazníků téměř 10 tisíc.

Park se rozkládá na 97 tisících metrech čtverečních půdy, kterou vlastní město a kterou pronajalo na pět let soukromé společnosti Mufkora. Byl postaven za 1,5 milionu dolarů, přičemž městský úřad má nárok na 26 procent zisků a zbytek připadá firmě Mufkora.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!