Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Daily Mail: Afghánci míří do lunaparku v Kábulu. Míst k zábavě je málo

Magazín

  21:24
KÁBUL - I v zemích sužovaných válkou existují okamžiky radosti a pro afghánské děti je mimo jiné poskytuje nový zábavní park v Kábulu. Kabul City Park, oáza barev v jinak šedé, betonové afghánské metropoli, přitáhl od svého říjnového otevření desetitisíce návštěvníků, napsal deník The Daily Mail.

Ilustrační foto. foto: Profimedia

Když děti projdou vstupní branou do vůbec prvního afghánského zábavního parku, přivítají je jejich oblíbení kreslení hrdinové, myška Minnie Mouse, kamarádka Mickey Mouse, a kocour Tom z animovaných filmů Tom a Jerry.

Minnie možná nevypadá přesně jako ta, která se prochází po pařížském Disney Worldu, ale o to se kábulské děti nestarají, nebo o tom ani nevědí. Hemží se kolem jejích nohou, než odběhnou svézt se na některé z atrakcí nebo si nechat pomalovat tvář obličejovými barvami.

Horská dráha, ruské kolo ani kolotoče nesmí chybět

City Park se prostírá na úpatí zasněžených hor pohoří Hindúkuš vedle špinavé řeky Kábul a poblíž zoologické zahrady, jíž proslavil pouze jednooký lev, kterého oslepil granát vhozený vojákem do jeho klece.

PSALI JSME:

Park má všechny tradiční pouťové atrakce, včetně kolotočů, ruského kola a autodromu, i když nátěry se na některých místech odlupují. Je to jedno z mála míst, kam obyvatelé afghánské metropole mohou vzít své děti ve volný den.

„Je to tu krásné, dobrá je horská dráha,“ říká šestiletá Sadaf s úsměvem ve tváři vymalované do podoby myšky.

Šestimilionový Kábul je fakticky pevností. Významné budovy jsou chráněny betonovými zdmi a ostnatým drátem, ulice trpí dopravními zácpami, protože dřívější dopravní tepny jsou blokovány, aby se zabránilo sebevražedným atentátníkům proniknout k potenciálním cílům, jako je prezidentský palác. Členové bezpečnostních sil se zbraněmi v rukou hlídají téměř na každém rohu.

V Afghánistánu se válčí už víc než 30 let, a zatímco zahraniční jednotky se chystají ke konci letošního roku ukončit bojové operace, povstalecké hnutí Taliban neztrácí na síle.

Míst pro oddech v Afghánistánu není mnoho

Jen pár rodin v Kábulu má to štěstí, že bylo násilností zatím ušetřeno, říká Almas Kásemí, zástupce generálního manažera zábavního parku. „Park je místem pro oddech, a takových není v Afghánistánu mnoho,“ podotýká. „Máme úžasný pocit, když vidíme, jak tady lidé na chvíli zapomenou na svůj zármutek a usmívají se,“ dodává.

Denně návštěvníků přicházejí tisíce a v pátek, který je v této muslimské zemi volným dnem, bývá zákazníků téměř 10 tisíc.

Park se rozkládá na 97 tisících metrech čtverečních půdy, kterou vlastní město a kterou pronajalo na pět let soukromé společnosti Mufkora. Byl postaven za 1,5 milionu dolarů, přičemž městský úřad má nárok na 26 procent zisků a zbytek připadá firmě Mufkora.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...