Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Další aféra Wikipedie

Magazín

  9:40
LOS ANGELES/PRAHA - Komunita přispěvatelů otevřené on-line encyklopedie Wikipedia se v posledních dnech ponořila do ostré polemiky. Vyšlo totiž najevo, že jeden z nejpilnějších a zároveň nejuznávanějších přispěvatelů vystupoval pod falešnou identitou.

Wikipedie foto: wikipedia.orgReprofoto

Editor, který si říkal Essjay, se vydával za vysokoškolského profesora s několika tituly z teologie a církevního práva. Zakladatelé Wikipedie jej dokonce zaměstnali jako člena expertní rozhodčí komise prověřující správnost obsahu encyklopedie. Do Wikipedie totiž může svobodně přispívat každý uživatel internetu a úkolem těchto expertů je korigovat vznikající chyby.

Nikdo ze zaměstnanců Wikipedie však neprověřoval Essjayovy doklady o vzdělání. Na podivné okolnosti narazili až redaktoři amerického týdeníku The New Yorker. V článku o Wikipedii napsali o „slavném“ Essjayovi, že v encyklopedii upravil či vytvořil na 20 000 hesel. Opravováním chyb a odstraňováním obscénností prý strávil 14 hodin denně. Ani The New Yorker ani nikdo ze stálých zaměstnanců Wikipedie však neznal jeho pravé jméno.

Až jeden z kritiků internetové encyklopedie upozornil na to, že Essjay není žádný profesor soukromé univerzity. Jak napsal britský deník The Daily Telegraph, skutečné jméno 24letého mladíka je Ryan Jordan, pochází z Kentucky a nejenže nikdy nezískal univerzitní diplom ani titul PhD - byl dokonce několikrát vyloučen z různých vysokých škol.

Informace o falešné identitě uznávaného editora rozdělila uživatele Wikipedie na dva tábory. Jedni jej zatracují a druzí brání. Shodují se však na tom, že tento skandál vytvořil další trhlinu v důvěryhodnosti encyklopedie.

Sám Ryan Jordan se ospravedlňuje tím, že svou identitu tajil ze strachu před pomstou těch, jejichž články při své práci musel smazat nebo pozměnit. Omluvil se také celé komunitě i zakladateli Wikipedie Jimmymu Walesovi.

„Jeho omluvu jsem přijal, protože on je a vždycky byl skvělý editor,“ prohlásil Wales s tím, že mu odpustil. Jeho stránku však začaly bombardovat vzkazy naštvaných uživatelů, kteří požadovali Jordanovu rezignaci. Wales nakonec kapituloval a oba s Jordanem oznámili, že mladík ve Wikipedii končí.

Autoři:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat