Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Další aféra Wikipedie

Wikipedie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wikipedie | foto: wikipedia.orgReprofoto

LOS ANGELES/PRAHA Komunita přispěvatelů otevřené on-line encyklopedie Wikipedia se v posledních dnech ponořila do ostré polemiky. Vyšlo totiž najevo, že jeden z nejpilnějších a zároveň nejuznávanějších přispěvatelů vystupoval pod falešnou identitou.

Editor, který si říkal Essjay, se vydával za vysokoškolského profesora s několika tituly z teologie a církevního práva. Zakladatelé Wikipedie jej dokonce zaměstnali jako člena expertní rozhodčí komise prověřující správnost obsahu encyklopedie. Do Wikipedie totiž může svobodně přispívat každý uživatel internetu a úkolem těchto expertů je korigovat vznikající chyby.

Nikdo ze zaměstnanců Wikipedie však neprověřoval Essjayovy doklady o vzdělání. Na podivné okolnosti narazili až redaktoři amerického týdeníku The New Yorker. V článku o Wikipedii napsali o „slavném“ Essjayovi, že v encyklopedii upravil či vytvořil na 20 000 hesel. Opravováním chyb a odstraňováním obscénností prý strávil 14 hodin denně. Ani The New Yorker ani nikdo ze stálých zaměstnanců Wikipedie však neznal jeho pravé jméno.

Až jeden z kritiků internetové encyklopedie upozornil na to, že Essjay není žádný profesor soukromé univerzity. Jak napsal britský deník The Daily Telegraph, skutečné jméno 24letého mladíka je Ryan Jordan, pochází z Kentucky a nejenže nikdy nezískal univerzitní diplom ani titul PhD - byl dokonce několikrát vyloučen z různých vysokých škol.

Informace o falešné identitě uznávaného editora rozdělila uživatele Wikipedie na dva tábory. Jedni jej zatracují a druzí brání. Shodují se však na tom, že tento skandál vytvořil další trhlinu v důvěryhodnosti encyklopedie.

Sám Ryan Jordan se ospravedlňuje tím, že svou identitu tajil ze strachu před pomstou těch, jejichž články při své práci musel smazat nebo pozměnit. Omluvil se také celé komunitě i zakladateli Wikipedie Jimmymu Walesovi.

„Jeho omluvu jsem přijal, protože on je a vždycky byl skvělý editor,“ prohlásil Wales s tím, že mu odpustil. Jeho stránku však začaly bombardovat vzkazy naštvaných uživatelů, kteří požadovali Jordanovu rezignaci. Wales nakonec kapituloval a oba s Jordanem oznámili, že mladík ve Wikipedii končí.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!