31. července 2007 9:20 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Další Leonardova záhada

Italský badatel Slavisa Pesci předvádí zrcadlový otisk Leonardovy nástěnné fresky a výsledný obraz s tajemnými postavami. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský badatel Slavisa Pesci předvádí zrcadlový otisk Leonardovy nástěnné fresky a výsledný obraz s tajemnými postavami. | foto:  Šimon, Lidové noviny

MILÁN/PRAHA Na internetu se šíří nová konspirační teorie o skrytých postavách na slavném obraze Poslední večeře od Leonarda da Vinci. Kvůli náporu lovců senzací se už zhroutilo několik internetových stránek na obraz odkazujících. Nové spekulace navazují na domněnky, které ve své knize Šifra mistra Leonarda načrtl Dan Brown a rozlítil jimi nejen některé představitele katolické církve.

Počítačový nadšenec a amatérský badatel Ital Slavisa Pesci si pohrál s reprodukcí obrazu. Za pomoci počítače původní verzi překryl průhlednou, zrcadlově otočenou. Na výsledné kompozici se za určitého osvětlení jako nejvýraznější nový prvek objevila po Ježíšově levé ruce postava, která jako by v náručí chovala malé dítě. Pesci prý také objevil dvě postavy, které podle něj vypadají jako templářští rytíři.

„Přišel jsem na to jen shodou okolností. Z některých detailů se dá odvodit, že nejde jen o náhodu, ale o přesný výpočet,“ řekl Pesci o své teorii. „Když jsem si prohlížel reprodukci Poslední večeře přetištěnou v jednom časopise, všiml jsem si podivného stínu,“ vypráví Pesci. „Malbu jsem tedy naskenoval a vytiskl ji na průhledný papír, který jsem pak položil přes reprodukci originálu. A výsledkem je nový obraz s dalšími postavami, řekl Pesci italské tiskové agentuře ANSA.

Pesci dále říká, že na jeho výsledném obrazu stojí před Ježíšem pohár a vypadá to, že žehná víno v kalichu a chléb na stole.

Když Ital svůj „objev“ koncem minulého týdne zveřejnil, začaly se o něj zajímat miliony lidí. Internetové stránky www.leonardodavinci.tv, www.codicedavinci.tv, www.cenacolo.biz and www.leonardo2007.com jen ve čtvrtek ráno zahltili návštěvníci 15 miliony kliknutí. Ještě včera tyto stránky nefungovaly a jejich provozovatelé se prý snaží zajistit pro ně výkonnější server.

Kult Brownovy Šifry
Zájem o tajemství obklopující obraz renesančního mistra rozdmýchala už před čtyřmi lety detektivka Dana Browna Šifra mistra Leonarda. Autor v ní rozvíjí příběh založený na tajemství, které podle jeho románu už po staletí zamlčuje katolická církev – a to, že Ježíš byl ženat s Maří Magdalenou, že spolu měli dítě, že hlavou církve byla ustanovena Kristova manželka, nikoli Petr, že se církev obávala zveřejnění, a proto pomluvila Magdalenu jako prostitutku. To vše se podle Browna snaží prozradit ve svém mistrovském díle Poslední večeře malíř Leonardo da Vinci. Postava po Ježíšově boku není podle Browna apoštol Jan, ale Maří Magdalena. Sám svatý grál pak je Magdalenino lůno a sami hrdinové příběhu jsou Kristovi potomci.

Milovníci Brownových napínavých teorií mají nyní díky Pescimu novou látku k přemýšlení a rozvíjení dalších fantazií na téma tajemství Poslední večeře.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz