Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Další 'záhada': teplý kruh ve sněhu u zámku v Rudolticích

Magazín

  10:48
RUDOLTICE - Milovníci tajemných jevů a luštitelé záhad by měli zamířit k torzu Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna, kde čeká na vysvětlení úkaz srovnatelný s populárními obrazci v obilí. Sníh nedaleko zámecké věže roztál a na zemi zůstal kruh o průměru zhruba dva metry, kde začíná rašit tráva.

'Záhadný' kruh o průměru zhruba dva metry u Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna. foto: ČTK

Teplota půdy v tomto místě vysoce přesahuje teplotu okolí, což může připomínat pohádku O dvanácti měsíčkách, ale racionální zdůvodnění úkazu majitel památky architekt Přemysl Kokeš zatím marně hledá.

"Od pondělka to zkoumáme, i když je to tu asi tři týdny, ale dříve jsme si toho nevšimli. Půda je kyprá, měkká, je to nepochopitelné. Geolog po zběžné prohlídce prohlásil, že to může být cokoliv, ale bez kopané sondy to nezjistí. Oblast ale není seismicky aktivní, nejsou tu žádné horké prameny a podobně," řekl Kokeš.

'Záhadný' kruh o průměru zhruba dva metry u  Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna.

Kastelánka Krasava Šerkopová v noci na dnešek umístila do hlíny ve středu obrazce teploměr. Ráno na něm naměřila plus 17,5 stupně, den předtím jen o několik stupňů méně, přičemž venkovní teplota se stabilně drží pod nulou.

"Na Novém zámku už jsem zažila a viděla různé věci, ale to, co se na pozemku u věže objevilo letos, jsem ještě ani zde ani nikde jinde zatím neviděla," uvedla kastelánka.

V místě kruhu nejsou žádné podzemní prostory a nevedou tudy ani inženýrské sítě. Možnost, že by zde byla stará zasypaná studna, která by se náhle plnila vodou, Kokeš rovněž považuje za nepravděpodobnou, stejně jako vysvětlení, že by sem někdo nasypal větší množství soli nebo že by zde dříve stály hospodářské budovy.

"Možnost, že tu přistálo UFO nebo tu je zakopán zlý správce, který tady straší, je pro mne jen pohádka. Jediné vysvětlení z říše scifi je, že tu vede nějaké zapomenuté elektrické vedení, které má v tomto místě zkrat a prohřívá zeminu. I to je ale dost absurdní a těžko představitelné," míní Kokeš. Podle jeho informací byl jev údajně pozorován už před 40 lety, když na Zámečku tábořili skauti. Pro odhalení záhady chce nechat na dané místě vykopat sondu.

Autoři: ,