Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Další 'záhada': teplý kruh ve sněhu u zámku v Rudolticích

'Záhadný' kruh o průměru zhruba dva metry u  Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 'Záhadný' kruh o průměru zhruba dva metry u Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna. | foto: ČTK

RUDOLTICE Milovníci tajemných jevů a luštitelé záhad by měli zamířit k torzu Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna, kde čeká na vysvětlení úkaz srovnatelný s populárními obrazci v obilí. Sníh nedaleko zámecké věže roztál a na zemi zůstal kruh o průměru zhruba dva metry, kde začíná rašit tráva.

Teplota půdy v tomto místě vysoce přesahuje teplotu okolí, což může připomínat pohádku O dvanácti měsíčkách, ale racionální zdůvodnění úkazu majitel památky architekt Přemysl Kokeš zatím marně hledá.

"Od pondělka to zkoumáme, i když je to tu asi tři týdny, ale dříve jsme si toho nevšimli. Půda je kyprá, měkká, je to nepochopitelné. Geolog po zběžné prohlídce prohlásil, že to může být cokoliv, ale bez kopané sondy to nezjistí. Oblast ale není seismicky aktivní, nejsou tu žádné horké prameny a podobně," řekl Kokeš.

'Záhadný' kruh o průměru zhruba dva metry u  Nového zámku v Rudolticích u Lanškrouna.

Kastelánka Krasava Šerkopová v noci na dnešek umístila do hlíny ve středu obrazce teploměr. Ráno na něm naměřila plus 17,5 stupně, den předtím jen o několik stupňů méně, přičemž venkovní teplota se stabilně drží pod nulou.

"Na Novém zámku už jsem zažila a viděla různé věci, ale to, co se na pozemku u věže objevilo letos, jsem ještě ani zde ani nikde jinde zatím neviděla," uvedla kastelánka.

V místě kruhu nejsou žádné podzemní prostory a nevedou tudy ani inženýrské sítě. Možnost, že by zde byla stará zasypaná studna, která by se náhle plnila vodou, Kokeš rovněž považuje za nepravděpodobnou, stejně jako vysvětlení, že by sem někdo nasypal větší množství soli nebo že by zde dříve stály hospodářské budovy.

"Možnost, že tu přistálo UFO nebo tu je zakopán zlý správce, který tady straší, je pro mne jen pohádka. Jediné vysvětlení z říše scifi je, že tu vede nějaké zapomenuté elektrické vedení, které má v tomto místě zkrat a prohřívá zeminu. I to je ale dost absurdní a těžko představitelné," míní Kokeš. Podle jeho informací byl jev údajně pozorován už před 40 lety, když na Zámečku tábořili skauti. Pro odhalení záhady chce nechat na dané místě vykopat sondu.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...