19. května 2015 16:07 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Helma v každé galaxii. Darth Vader o tom má přesvědčit Němce

Darth Vader má přesvědčit Němce, aby na kole nosili helmu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Darth Vader má přesvědčit Němce, aby na kole nosili helmu | foto: Reprofoto

BERLÍN Darth Vader má přesvědčit Němce, aby začali nosit cyklistické helmy. Jedna z hlavních postav filmové ságy Hvězdné války se stala tváří kampaně ministerstva dopravy, které chce zvýšit bezpečnost při jízdě na kole, která je v Německu velmi oblíbeným způsobem dopravy ve městech. Nošení cyklistické helmy není v zemi povinné ani pro osoby mladší 18 let.

„Sága pokračuje: Díky helmě. Platí to v každé galaxii. A také na kole,“ uvádějí plakáty, které ministerstvo nechává vyvěsit v německých velkoměstech. Slogan doprovází fotografie Darth Vadera, který má na sobě neodmyslitelnou černou helmu, jež mu ve filmové sérii pomáhala dýchat.

„Cyklistika je stále oblíbenější. A k bezpečné jízdě na kole patří helmy,“ uvedl ke kampani ministr dopravy Alexander Dobrindt. „V roce 2014 jezdilo s přilbami víc cyklistů než kdy dříve. Chceme tento trend ještě posílit. K tomu je třeba osvěta a Darth Vader v helmě by k tomu měl pomoct,“ doplnil.

Kampaň chce využít nového pozdvižení kolem Hvězdných válek. Letos v prosinci by totiž do kin měl přijít sedmý film série s názvem Star Wars: Síla se probouzí a očekává se mimořádný zájem fanoušků.

Německé zákony povinné užívání helmy při jízdě na kole nevyžadují. Na rozdíl od Česka tato povinnost není zavedena ani pro osoby mladší 18 let. V předchozích letech ztroskotalo ve Spolkovém sněmu několik petic vyžadujících zavedení povinného nošení cyklistických přileb a současná vláda neuvádí ve svém prohlášení žádné plány na změnu zákonů v této oblasti.

Cyklisté - ilustrační foto.

Podle údajů ministerstva dopravy jezdí s helmou celkem zhruba 17 procent Němců. U dětí do deseti let je to dokonce 69 procent, ve vyšším věku však podíl cyklistů s helmou klesá a využívá ji jen sedm procent lidí mezi 20 a 30 lety.

Proti zavedení povinného nošení helmy protestuje i největší německé cyklistické sdružení ADFC. Obává se, že by taková povinnost odradila lidi od jízdy na kole a ve městech by přibylo aut.