Obermayerovu cenu, jejíž oficiální název zní Obermayer German Jewish History Award, uděluje nadace zesnulého amerického podnikatele a mecenáše Arthura Obermayera nežidovským německým občanům, kteří se ve vlasti obzvláště zaslouží o podporu židovské historie a kultury.
Dvaaosmdesátiletá Schrammová po otci zdědila tři obrazy. Ty zřejmě nebyly ukradeny během druhé světového války židům, ale jejich původ i tak Schrammovou postavil před morální dilema.
„Není pochyb o tom, že byly zakoupeny za peníze, které můj otec od toho režimu plného bezpráví získal,“ vysvětlila Schrammová v rozhovoru s deníkem Berliner Zeitung. Obrazy proto prodala a peníze použila k financování projektů nadace Zurückgeben, kterou v roce 1994 spoluzaložila. Nadace pomáhá židovským ženám v Německu s jejich projekty, které se týkají vědy, umění či žurnalistiky.
Schrammová je nejen v Německu známá svou pomocí obětem nacismu. Dlouhodobě působí například ve spolku Kontakte-Kontakty, který pomohl stovkám nuceně nasazených během druhé světové války. Za své dobročinné aktivity získala například v roce 2004 berlínskou Cenu Mosese Mendelssohna.
Speer byl po německé kapitulaci obžalován z válečných zločinů a norimberský tribunál, před kterým se za své činy přihlásil k odpovědnosti, poslal na 20 let do vězení. Celý trest si odpykal ve Špandavě a v roce 1981 v Londýně zemřel.