27. ledna 2010 18:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Den obětí holocaustu na iPhonu: Nejstahovanější jsou Mussoliniho projevy

iPhone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy iPhone | foto: ČTK

PRAHA Druhou nejstahovanější aplikací pro iPhone se v Itálii na Mezinárodní den památky obětí holocaustu stala kolekce projevů fašistického italského diktátora Benita Mussoliniho.

Aplikace obsahuje 100 projevů italského Duceho a stáhnout ji je možné za 79 centů eura. Za pouhých šest dní, kdy je v internetovém obchodě k prodeji, si ji stáhlo více než 1000 lidí.

Uživatelé projevy stahovali více než videohru na motivy posledního kinohitu Avatar. První místo obsadila aplikace na správu pozadí iPhonu.

"Je to ožehavá stránka v naší historii, na kterou bychom neměli zapomenout," napsal agentuře Bloomberg tvůrce aplikace pětadvacetiletý Luigi Marino. "Úspěch aplikace mě překvapil. Přišlo mi hodně stížností, ale také pozitivních reakcí," dodává.

Rodák z jihoitalské Neapol dostane z každého stáhlého iMussoliniho 70 procent. Mluvčí italského Applu nechtěla raději věc komentovat.

Mussolini Itálii vládl od roku 1922 do roku 1943, kdy mu král Viktor Emanuel III. odebral post premiéra a nechal ho zatknout. Duceho osvobodilo německé komando a do roku 1945 držel v moci severní Itálii. Na konci války byl znovu zajat a zastřelen.


Lidovky.cz