Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

'Desítkové šílenství' v praxi: svatby i plánované císařské řezy

Magazín

  9:13
PRAHA/LONDÝN/PEKING - Mimořádný oddací termín na dnešek vypsaly radnice na mnoha místech v Česku, ale i jinde ve světě. Důvodem je magickém datum 10. 10. 2010.
Svatba - ilustrační foto.

Svatba - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Kombinace tří desítek podle numerologů slibuje, že párům oddaným v tento den bude přát štěstí, jejich svazek bude dlouhý a pevný. Zájem o svatební obřady v neobvyklém nedělním termínu ale přesto není v Česku tak velký, jak pracovníci matrik očekávali.

Naproti tomu Čínu dnes čeká svatební horečka. Podle deníku China Daily se v zemi chystají vstoupit do manželství desetitisíce párů. Číňané jsou velmi pověrčiví a mnoho z nich věří, že jim kombinace tří stejných čísel v datu přinese štěstí - velký zájem vzbuzovala už data 8. 8. 2008 a 9. 9. 2009.

Například v Šanghaji bylo potřeba na dnešní svatbu vše zarezervovat s ročním předstihem. Obzvláště velký zájem je o obřady v 10:00 či 10:10.

Počítačové viry i císařské řezy

Výjimečný termín na dnešek vypsali na Staroměstské radnici v Praze. Ano si zde dopoledne řekne deset párů. Ještě více - 14 párů - vstoupí do stavu manželského v oddací síni plzeňské radnice. Devět párů dnes oddají v Hradci Králové, kde kromě klasických svateb bude i jedna svatba diamantová, při níž si manželé připomenou 60 let společného života.

Magické datum 10/10/10 láká snoubence i v Británii, kde se v některých městech bude v neděli oddávat vůbec poprvé. Speciální svatební balíčky na dnešek připravili i v americkém Las Vegas.

"Desítkové šílenství" se ale netýká pouze svateb. Některé nastávající matky, které by měly v brzké době rodit, se s lékaři domluvily, že právě dnes přivedou na svět své děti. Například jedna porodnice v Dubaji na dnešek naplánovala deset porodů císařským řezem.

Najdou se však i tací, kteří z dnešního údajně šťastného data nemají velkou radost. Kupříkladu někteří počítačoví experti se obávají šíření počítačových virů.

Autoři: ,