Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

'Desítkové šílenství' v praxi: svatby i plánované císařské řezy

Svatba - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svatba - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA/LONDÝN/PEKING Mimořádný oddací termín na dnešek vypsaly radnice na mnoha místech v Česku, ale i jinde ve světě. Důvodem je magickém datum 10. 10. 2010.

Kombinace tří desítek podle numerologů slibuje, že párům oddaným v tento den bude přát štěstí, jejich svazek bude dlouhý a pevný. Zájem o svatební obřady v neobvyklém nedělním termínu ale přesto není v Česku tak velký, jak pracovníci matrik očekávali.

Naproti tomu Čínu dnes čeká svatební horečka. Podle deníku China Daily se v zemi chystají vstoupit do manželství desetitisíce párů. Číňané jsou velmi pověrčiví a mnoho z nich věří, že jim kombinace tří stejných čísel v datu přinese štěstí - velký zájem vzbuzovala už data 8. 8. 2008 a 9. 9. 2009.

Například v Šanghaji bylo potřeba na dnešní svatbu vše zarezervovat s ročním předstihem. Obzvláště velký zájem je o obřady v 10:00 či 10:10.

Počítačové viry i císařské řezy

Výjimečný termín na dnešek vypsali na Staroměstské radnici v Praze. Ano si zde dopoledne řekne deset párů. Ještě více - 14 párů - vstoupí do stavu manželského v oddací síni plzeňské radnice. Devět párů dnes oddají v Hradci Králové, kde kromě klasických svateb bude i jedna svatba diamantová, při níž si manželé připomenou 60 let společného života.

Magické datum 10/10/10 láká snoubence i v Británii, kde se v některých městech bude v neděli oddávat vůbec poprvé. Speciální svatební balíčky na dnešek připravili i v americkém Las Vegas.

"Desítkové šílenství" se ale netýká pouze svateb. Některé nastávající matky, které by měly v brzké době rodit, se s lékaři domluvily, že právě dnes přivedou na svět své děti. Například jedna porodnice v Dubaji na dnešek naplánovala deset porodů císařským řezem.

Najdou se však i tací, kteří z dnešního údajně šťastného data nemají velkou radost. Kupříkladu někteří počítačoví experti se obávají šíření počítačových virů.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá
Hledáme testerky pro novinku BEBA COMFORT HM-O tekutá

Ne vždy máme možnost převařit vodu a ne vždy máme dostatek času. Přesně pro takové situace je tu pro Vás novinka BEBA COMFORT HM-O tekutá mléčná...