Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Desítkové šílenství' v praxi: svatby i plánované císařské řezy

Magazín

  9:13
PRAHA/LONDÝN/PEKING - Mimořádný oddací termín na dnešek vypsaly radnice na mnoha místech v Česku, ale i jinde ve světě. Důvodem je magickém datum 10. 10. 2010.
Svatba - ilustrační foto.

Svatba - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Kombinace tří desítek podle numerologů slibuje, že párům oddaným v tento den bude přát štěstí, jejich svazek bude dlouhý a pevný. Zájem o svatební obřady v neobvyklém nedělním termínu ale přesto není v Česku tak velký, jak pracovníci matrik očekávali.

Naproti tomu Čínu dnes čeká svatební horečka. Podle deníku China Daily se v zemi chystají vstoupit do manželství desetitisíce párů. Číňané jsou velmi pověrčiví a mnoho z nich věří, že jim kombinace tří stejných čísel v datu přinese štěstí - velký zájem vzbuzovala už data 8. 8. 2008 a 9. 9. 2009.

Například v Šanghaji bylo potřeba na dnešní svatbu vše zarezervovat s ročním předstihem. Obzvláště velký zájem je o obřady v 10:00 či 10:10.

Počítačové viry i císařské řezy

Výjimečný termín na dnešek vypsali na Staroměstské radnici v Praze. Ano si zde dopoledne řekne deset párů. Ještě více - 14 párů - vstoupí do stavu manželského v oddací síni plzeňské radnice. Devět párů dnes oddají v Hradci Králové, kde kromě klasických svateb bude i jedna svatba diamantová, při níž si manželé připomenou 60 let společného života.

Magické datum 10/10/10 láká snoubence i v Británii, kde se v některých městech bude v neděli oddávat vůbec poprvé. Speciální svatební balíčky na dnešek připravili i v americkém Las Vegas.

"Desítkové šílenství" se ale netýká pouze svateb. Některé nastávající matky, které by měly v brzké době rodit, se s lékaři domluvily, že právě dnes přivedou na svět své děti. Například jedna porodnice v Dubaji na dnešek naplánovala deset porodů císařským řezem.

Najdou se však i tací, kteří z dnešního údajně šťastného data nemají velkou radost. Kupříkladu někteří počítačoví experti se obávají šíření počítačových virů.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat