Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dítě a nové miminko: jak zařídit, aby to klapalo?

Magazín

  6:17
Zároveň s tím, jak se blíží termín mého porodu, rostou v mé hlavě obavy, jak budeme zvládat život se dvěma dětmi. Jak je budeme uspávat? Jak s nimi budeme cestovat? Jak organizovat hlídání? Jak je zabavíme, když každého bude zajímat něco jiného? Budu mít ještě někdy čas na něco jiného než na ně?
Sourozenci - ilustrační foto.

Sourozenci - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Zajdu si zase v blízké době jen tak s kamarádkami na víno nebo se mi mozek promění v brokolicové pyré a budu matka, která mluví JEN o dětech? Mám v okolí plno motivujících, ale i dost demotivujících příkladů.

Jedno je jisté: nebude to jednoduché. A zatím si to neumím představit. Už nejsem zároveň naivní prvorodička a nemyslím si, že miminko bude jen ležet v postýlce, zatímco já budu studovat druhou vysokou a projíždět skripta, jak jsem si představovala s Kryštofem. Mám k nové situaci respekt a taky mě straší pořekadla jako „jedno dítě, žádné dítě, dvě děti moc dětí“. Nebo zkušenosti jako „s jedním dítětem je nuda….“, jak mi napsala jedna milá čtenářka.

Já ani manžel jsme se totiž rozhodně posledních pět let nenudili. Uteklo to jako voda, s dítětem se pořád něco děje. „A to si představ, že takhle uběhne i dalších pět let a pak už bude čas jít skoro do důchodu,“ řekl mi nedávno manžel s tím, že veškeré naše aktivity jako cestovatelské sny, večeře v restauracích, nebo společenské akce plánuje v nadsázce právě na důchod, „protože teď už na nic přece nebude čas“.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Já se teď v první řadě zabývám tím, jak rozdělím spravedlivě lásku i péči mezi oba sourozence. Třeba jak zařídím, aby se Kryštof necítil odstrčený. Přála bych si, aby na miminko nežárlil a aby se měli sourozenci rádi. Aby to byli parťáci, co si budou pomáhat v životě. To je asi sen všech rodičů. Je ale vůbec možné tohle nějak ovlivnit?

A jelikož navíc trpím těhotenskou nespavostí, tak hlavně v noci pozoruju Kryštofa, jak oddechuje a přemýšlím nad tím, jak mu to usnadnit. Pořád mu opakuju, jak moc ho mám ráda a že s miminkem se to vůbec nezmění. A udělala jsem zatím první krok k nastavení sourozeneckého vztahu. Inspirovala jsem se radou psycholožky Marie a slíbila jsem, že miminko Kryštofovi přinese dárek. A on proto mluví pravidelně na mé břicho a objednává si modrý autobus. „Anebo mi přines klidně garáž nebo velký hasičák,“ doplňuje.

Na jednu stranu se Kryštof těší a ukazuje všem pyšně, že už mám opravdu břicho. Na druhou stranu mu vadí, když se o miminku bavíme příliš a když se ho někdo cizí moc ptá. („Už zase na tohle musím odpovídat? Pořád jen miminko, miminko…“) Nedokážu tedy odhadnout jeho reakci na sourozence. A už chápu jednu mojí kamarádku, která se pod náporem hormonů v porodnici rozbrečela, když její starší syn objal novorozeného chlapečka. Ulevilo se jí totiž. A já si taky doufám oddechnu. A kdyžtak mám jako zálohu garáž, hasičák i autobus.

Názor psycholožky Marie Hlaváčkové: Jak připravit dítě na příchod sourozence?

Když přijde do rodiny nový člen, stává se, že starší sourozenec žárlí. Je to zcela přirozené, maminka najednou věnuje pozornost někomu jinému. Zde je několik tipů, jak žárlivost zmírnit:

  • Mluvte se starším dítětem o sourozenci tak, aby se na něj mohl těšit.
  • Když se pak miminko narodí, vyberte pro ně se starším nějaký dárek a stejně tak připravte dárek od miminka pro staršího sourozence.
  • Nechte staršího, ať vám v péči pomáhá (podává plenky, přidrží chrastítko…), bude si připadat důležitější
  • Snažte se věnovat každý jen staršímu dítěti individuální pozornost, když mladší spí.
  • Přesun staršího do jeho vlastního pokojíčku radši nespojujte s narozením sourozence.
  • Upozorněte návštěvy, že případný dárek ocení i starší sourozenec, nikoli jen miminko

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!