Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Stádo divokých koní v Milovicích se rozrůstá. Narodilo se druhé letošní hříbě

Magazín

  6:00
MILOVICE (NYMBURSKO) - Divokým koním v Milovicích se v neděli narodilo druhé letošní hříbě. Další hříbata klisny čekají. S přibývajícím počtem koní je v plánu další rozšíření pastvin. Sdělil to ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. V bývalém vojenském prostoru Milovice se dosud narodila tři hříbata.

Divokým koním dovezeným z Británie do bývalého vojenského prostoru v Milovicích se narodilo letošní druhé hříbě foto: ČTK

Koně tu spásají agresivní trávu, a tím zlepšují podmínky pro vzácné rostliny i motýly.

Na pastvině přibude v nadcházejícím týdnu nové větrné čerpadlo na vodu. Podle ředitele společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která zajišťuje chovatelský dohled v rezervaci, Karla Bendla bude nové čerpadlo mít větší část dílů z plastu než původní typ, což zajistí tišší chod i delší životnost.

Společně tak zvířata pomohou s údržbou pastviny, kde se vyskytují vzácné...
Malé hříbě z chovu v Milovicích

„Klimatické podmínky v minulých týdnech prověřily schopnost dovezených zvířat přežít v přírodě bez výrazné pomoci člověka. Ukázalo se, že si dokáží zajistit dostatek potravy a dokonce i vodu z přirozených zdrojů v rezervaci,“ dodal Bendl. Na nové pastvině byly totiž vytvořeny tři tůně, které slouží zvířatům v období s dostatkem vody jako přirozená napajedla.

Koně v milovické rezervaci jsou skutečně divocí, potvrdili vědci

V prostoru u Milovic jsou nyní dvě pastviny s divokými kopytníky na celkové rozloze zhruba 160 hektarů. Na pastvině v sousedství Milovic je k dnešku 18 divokých koní včetně tří mláďat a šest zpětně šlechtěných praturů. Na pastvině Traviny u Benátek nad Jizerou je pak osm zubrů a 15 divokých koní.

Matkou v neděli narozeného hříběte je klisna Acanthis, otcem je hřebec Northcroft Firestarter, stejně jako u prvního letos narozeného hříběte. Poprvé se milovickým koním narodilo hříbě loni v říjnu, klisna ale ještě zabřezla před převozem do ČR.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!