Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
28. října 2018 16:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Do znovuotevřeného Národního muzea už zavítalo 7000 návštěvníků, vidět mohou opravené prostory i dvě výstavy

Dav lidí v neděli dopoledne čekal navzdory chladnému a deštivému počasí na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dav lidí v neděli dopoledne čekal navzdory chladnému a deštivému počasí na... | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Dav lidí v neděli dopoledne čekal navzdory chladnému a deštivému počasí na znovuotevření hlavní budovy Národního muzea v Praze po více než třech letech oprav. Do 15:00 přišlo do muzea přibližně 7000 lidí, nejvíce obdivují zrekonstruované prostory, uvedla mluvčí muzea Kristina Kvapilová. Kromě opravených interiérů mohou první návštěvníci vidět dvě velké výstavy. Otevřeno je v neděli do 19:00.

Historická budova muzea na Václavském náměstí je zatím otevřena částečně u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa. Do konce roku bude vstup do muzea zdarma. Až mezi únorem a březnem 2019 by měly být pro veřejnost otevřeny další prostory muzea.

V sobotu byl provoz muzea zahájen za účasti českého prezidenta a premiérů Česka a Slovenska. Večer pak byl připraven pro veřejnost videomapping na fasádu muzea připomínající století československé historie, který z Václavského náměstí sledovaly tisíce lidí. Podle některých médií málo akcentoval některé události s Československem spjaté, například Chartu 77 nebo osobnost prvního českého prezidenta Václava Havla. 

„Projekce na hodně malou plochu dokázala vměstnat zásadní události československého a českého 20.století, v 70.letech připomněla jak Chartu, tak underground, listopadová revoluce byla pak připomenuta hodně výrazně. Nešlo o historickou studii, ale o vizuální dílo pro veřejnost,“ sdělil k tomu historik Michal Stehlík z NM.

Národní muzeum říjen 2018.
Národní muzeum tuto neděli otevře Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava.

Budova dominující centru hlavního města se opravovala přes tři roky, ale uzavřena byla od roku 2011. I proto se v neděli, ačkoli hustě pršelo a muzeum ještě není otevřené celé, zcela zaplnily před otevřením muzea schody u hlavního vchodu. Rekonstrukce národní kulturní památky patřila k nejrozsáhlejším a nejnáročnějším svého druhu a přišla na 1,8 miliardy korun.

Přestože čas otevření byl 10:00, již v 07:30 čekalo v dešti prvních pět lidí. První z nich, Michal Piják přijel z Nymburka a vstával kvůli tomu v 06:00. Uvedl, že deštivé počasí ho neodradilo, na otevření muzea se těšil. Byl rád, že je ve frontě první a nechtěl kvůli tomu své místo opustit, aby se šel zahřát třeba do kavárny.

Lidé zatím v Národním muzeu uvidí část interiérů a dvě velké výstavy. Částečný provoz zahájí Česko-slovenská/Slovensko-česká výstava, mapující klíčové okamžiky 20. století. Poprvé jsou na ní pohromadě důležité dokumenty, které vznik a existenci republiky ovlivnily, jako Pittsburská dohoda, mnichovská dohoda či vídeňská arbitráž. 

Některé příběhy Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy si lidé mohou prohlédnout i online na webu Google arts.  

Výstava 2 x 100 pak představí 200 nejvzácnějších exponátů muzea a připomene 200. výročí založení instituce. Stálé expozice včetně přírodovědných s oblíbenou velrybou, plejtvákem myšokem, se otevřou v příštím roce.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.