Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Drzá parodie o Hitlerovi

Magazín

  15:33
BERLÍN/PRAHA - Příliš horlivá holička ustřihne Hitlerovi polovinu jeho slavného kníru. Adolf si hraje s modelem válečného křižníku ve vaně a přitom hajluje. Svou fenu německého ovčáka obléká do nacistické uniformy a „zápasí“ s ní.

Ukázka z nového filmu o Hitlerovi. foto: www.meinfuehrer-derfilm.deReprofoto

Tyto a další scény, které by německá veřejnost ještě před pár lety odsoudila jako krajně nevhodné, poběží od příštího týdne v německých kinech. Na jejich plátna totiž 11. ledna „přichází první skutečně vtipná komedie o Adolfu Hitlerovi“, napsala agentura AFP.

Film s názvem Mein Führer: die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler (Můj vůdce: Skutečně pravdivá pravda o Adolfu Hitlerovi) je prvním poválečným německým snímkem, který nacistického vůdce zesměšňuje.

Osmačtyřicetiletý režisér snímku, Švýcar židovského původu Dani Levy, který žije v Berlíně, přiznává, že se inspiroval i karikaturou Diktátor, kterou natočil Charles Chaplin v roce 1940. Od té doby se němečtí filmaři omezovali pouze na dokumenty. Průlomem byl až předloni hraný, ale seriózně pojatý film Pád Třetí říše, který se dočkal i nominace na Oscara. A právě po jeho zhlédnutí se Levy rozhodl natočit parodii.

„Měl jsem pocit, že to téma potřebuje jiný žánr. Zdálo se mi, že nacisté jsou na plátnech kin příliš vznešení a že je třeba je shodit z jejich piedestalu,“ vysvětluje své pohnutky Levy.

„Mein Führer“ je plný odvážného humoru – diktátora líčí jako ufňukaného impotentního narkomana, který se v noci pomočuje.

Levy si uvědomuje, že s tak drzou parodií vstupuje na tenký led. „Měl jsem spoustu pochyb o tom, jestli si vůbec můžu dovolit natočit takovou věc,“ řekl Levy publiku na předpremiéře. „Vím, že tančím na masových hrobech,“ dodal pro AFP. A německá média se týden před premiérou pozastavují nad tím, zda je vůbec možné si z Hitlera, a všeho co způsobil, dělat legraci.

„Jsem kritický případ“
Diktátora ve filmu hraje komik Helge Schneider. Hitler v jeho podání nechá koncem války kvůli svým depresím povolat z koncentračního tábora židovského herce, Adolfa Grünbauma, aby mu opět vrátil sebevědomí a připravil jej na novoroční projev.

„Kde jste se tak dlouho toulal?“ ptá se žoviálně ministr propagandy Goebbels Grünbauma. Židovský učitel odpovídá: „V Sachsenhausenu.“ „S tím konečným řešením to nesmíte brát tak osobně,“ říká Goebbels a zasvěcuje Grünbauma do svého plánu, jak má v diktátorovi znovu probudit bojovnost a nenávist. „Jsem kritický případ,“ svěřuje se pak Hitler učiteli.

Po vlně mediální kritiky se ale včera od filmu distancoval sám představitel hlavní role Helge Schneider. „Teď už se mi film nelíbí,“ říká Schneider, podle kterého měl film vypadat jinak, ale režisér Daniel Levy ho výrazně sestříhal. „Kdybych to věděl, tak bych v tom asi vůbec nehrál,“ dodává.

Německý týdeník Der Spiegel napsal, že vlna filmů o Hitlerovi je důsledkem potřeby prolomit mýtus a ukázat diktátora jako obyčejného muže. „Nejlepší způsob, jak zničit mýtus, je zesměšnit jej,“ dodává Spiegel.

Autoři:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...