Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Egyptští hrnčíři používají bahno z Nilu a uchovávají tradici

Magazín

  5:31
NAZLA - Už po celé generace hrnčíři ve vesnici Nazla používají hlínu naplavenou řekou Nil k ruční výrobě svých výtvorů. Jejich metoda se podle nich používá od dob starověkého Egypta, píše agentura Reuters. Nyní však kvůli zachování své výroby bojují s rostoucí inflací, znečištěním i modernizací.

Hrnčíři ručně míchají hlínu, slámu a popel v dílnách pod širým nebem a poté hrnce pálí v tradičních velkých pecích, ve kterých topí dřevem a pneumatikami. Výsledkem jsou nádoby a misky světle hnědé barvy.

„Toto řemeslo je stejně staré jako vesnice sama,“ říká 38letý Husní Ahmad, který pracuje jako hrnčíř už 25 let. Nazla leží 100 kilometrů jihozápadně od Káhiry u kanálu napájeného Nilem.

Slabší sluneční svit a intenzivnější deště částečně stojí za sezónním zimním poklesem produkce. Vesničané také tvrdí, že se musí potýkat se zvýšenými cenami surovin a poklesem kvality bahna.

„Nil už dneska nepřináší tolik hlíny jako dříve. I když bláto získáme, není čisté, je plné odpadní vody a odpadků,“ tvrdí Husního jednatřicetiletý bratr Alá Ahmad. Úřady prý bratrům nabídly modernizaci jejich řemesla, navrhli používání plynových pecí, šetrnějších k životnímu prostředí, a rozšíření vyráběných typů nádob, aby se uspokojil zájem milovníků keramiky a turistů, kteří do vesnice zavítají. „Pokud chtějí modernizaci, musí s vesnicí zacházet jako s přírodní chráněnou oblastí. Je to dědictví,“ reaguje Husní.

Autor:
Témata: Nil, hlína, Reuters, Egypt, Káhira

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...