19. října 2007 9:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Exministr závodí v lamborghini

Milan Urban | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Urban | foto: Lidové noviny

PRAHA V kokpitu závodního okruhového speciálu lamborghini se donedávna střídal s jedním z nejtalentovanějších současných českých pilotů Erikem Janišem. Společně obsazují přední příčky v seriálu mezinárodního mistrovství České republiky.

Řeč není o žádném ze špičkových českých automobilových závodníků, ale o místopředsedovi ČSSD, poslanci a bývalém ministru průmyslu a obchodu Milanu Urbanovi. Pro letošní sezonu jej angažovala rakouská stáj S Berg Racing. Informaci přinesl jako první deník Právo.


„Rakouský tým se rozhodl vstoupit do regionu střední a východní Evropy. Vytvořil tým, jehož posádku tvoří jeden nadějný mladý schopný jezdec s potenciálem jezdit jednou formuli 1 a známá osobnost, která to umí za volantem,“ vysvětluje Urban.

Urban, známý svou vášní pro motocykly, úspěšně absolvoval konkurz a loni v říjnu ve 48 letech dostal šanci „na stará kolena“ závodit se superrychlým vozem za 7,5 milionu korun. „Několik let předtím jsem testoval octavie a alfu romeo, na okruzích v Mostě a Brně mám odjeto spoustu koleček. Rakušané se ptali v závodnickém světě a dostali tam na mne tip,“ říká Urban.

Osm kilo dole

Začal pravidelně trénovat, zhubnul osm kilo. „Řídit lamborghini, to je jako cestovat do jiné dimenze. Je to opravdu náročné,“ přiznává. „Ale zatím jsem to ještě nerozbil,“ směje se účastník letošní 24hodinovky v belgickém Spa.

A že si vede dobře, svědčí zájem rakouské stáje o další angažmá. „Nabízeli mi dokonce možnost startovat příští rok v seriálu mistrovství Evropy FIA GT3, ale to jsem musel odmítnout. Je to velmi časově náročné a já bych to nedokázal skloubit s politickými funkcemi a další prací,“ vysvětluje. V domácím šampionátu by ale rád zůstal. „Ještě to není uzavřené,“ říká Urban.