22. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Falešní kněží v Polsku. Vybírají peníze na charitu

Kněz - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kněz - ilustrační foto | foto: Shutterstock

V předvánočním čase přibylo v Krakově, ale i na jiných místech Polska, podvodníků, kteří se vydávají za kněze. Za úplatu nabízejí třeba duchovní cvičení, nebo vybírají peníze na dobročinné projekty, s nimiž nemají nic společného.

Krakovská arcidiecéze v nedávné době dostala informace o případech, kdy podvodníci zavítali na fary, kláštery i různé církevní instituce. Opravdoví duchovní ale falešné kněze dokázali odhalit a poradili si s nimi, aniž by museli volat policii.

Wawelský farář Zdzislaw Sochacki připomíná, že skuteční kněží by měli u sebe nosit cosi jako legitimaci. "Tu musí ukázat, když se vydávají do kostela, kde je nikdo nezná a chtějí sloužit mši," v listu Dziennik Polski řekl Sochacki, který má na starosti farnost na krakovském hradě Wawel. Loni se v Krakově objevil mladý elegantní muž, který se vydával za kněze z Prahy. Arcidiecéze tehdy varovala, že se nesmí stát, aby s jiným knězem sloužil mši.

Peníze na dobročinné účely

Katolická církev proti podvodným kněžím nic dělat nemůže, duchovní před nimi může jedině varovat. Policie v Krakově zatím informace o žádném falešném knězi nedostala, takový případ ale vyšetřuje policie ve středopolské Lodži. Dvě sídliště v tomto městě obcházel podvodník v sutaně a tvrdil lidem, že sbírá peníze na léčebnu pro dlouhodobě nemocné děti. Ve skutečnosti s tímto zařízením neměl nic společného. Na jiném sídlišti se zase objevily letáčky informující o opravě jednoho z kostelů. Informace byla pravdivá, číslo účtu, kam dobrodinci měli posílat dary, ale patřilo soukromé osobě.

Polská policie varuje věřící, že před Vánocemi přibývá podvodníků vydávajících se za představitele katolické církve nebo dobročinných církevních organizací i jiných vychytralců, kteří se snaží zneužít dobrotu lidí. V Polsku si katolická církev udržuje velmi silnou pozici, podle oficiálních statistik se k ní hlásí skoro 90 procent obyvatel této země.

Lidovky.cz

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na Lidovky.cz