Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fascinace „princeznou srdcí“ trvá

Magazín

  10:48
LONDÝN - Britové si dnes připomínají desáté výročí tragické smrti princezny Diany. Královská rodina uctí její památku na slavnostní vzpomínkové mši, která se koná v centru Londýna.

Lidé si čtou vzkaz na portrétu princezny Diany, který někdo umístil na pochodeň repliky sochy Svobody v Paříži. foto: THOMAS COEX AFP

Obřadu se zúčastní královna Alžběta II., její syn a Dianin bývalý manžel princ Charles a synové Charlese a Diany princové William a Harry. Ti během bohoslužby přečtou modlitby, které jim pro tuto příležitost napsal arcibiskup z Canterbury Rowan Williams, který je hlavou anglikánské církve. Mezi pozvanými více než pěti sty hosty je i premiér Gordon Brown a jeho předchůdce Tony Blair, který Dianu poprvé nazval „princeznou lidských srdcí“.

Rozpaky a leckde i pohoršení vzbuzovala původně zvažovaná účast druhé Charlesovy manželky Camilly, vévodkyně z Cornwallu, kterou Diana obviňovala ze svého rozvodu s dědicem trůnu v roce 1996. Pod vlnou kritiky však Camilla v neděli svou účast odřekla s tím, že „nechce odvádět pozornost od události samé“.

Na vzpomínkový obřad nebyl pozván Muhammad Al Fayed, otec Dianina přítele Dodiho, který při nehodě 31. srpna 1997 zemřel spolu s ní. Al Fayed je přesvědčen, že za smrtí jeho syna a Diany stojí britské tajné služby a královská rodina. Údajně se prý velmi obávali jejich připravovaného sňatku a následné potupy z toho, že si princezna vzala muslima. Nicméně při policejním vyšetřování byl jakýkoliv komplot vyloučen.

V souvislosti s dnešním výročím si stále více komentátorů a odborníků pokládá otázku, jak je možné, že i po deseti letech vyvolává život a zejména tragická smrt Diany tolik pozornosti. Množství konspiračních teorií a spekulací, které stále plní stránky novin, je až zarážející.

Alasdair Spark z Centra pro výzkum konspirační kultury britské Winchesterské university to vysvětluje jako obecný pocit veřejnosti, že je neustále a záměrně klamána ze strany autorit. „Jádrem je všeobecně sdílená víra, že žijeme ve lži a vláda nám nikdy neřekne pravdu,“ uvádí Spark a dodává, že k probuzení tohoto pocitu napomáhá množství stále nezodpovězených otázek ohledně Dianiny pařížské nehody.

Fenoménem se stala také svérázná turistika typu „putování za Dianou“. Většina průvodců po Paříži neopomíjí popis cesty k tunelu, kde došlo o osudné havárii, a místo srážky je neustále obsypáno květinami. Hlavním cílem vyznavačů Dianina kultu je však město Althorp ve střední Anglii.

Právě tam trávila Diana dětství a tam je i místo jejího posledního odpočinku. V jejím rodném domě žije dnes Dianin bratr Earl Charles Spencer, který v přilehlých stájích zřídil muzeum. Dům se pro veřejnost otevírá každý rok, právě na den výročí Dianiny smrti. Květinami je dnes zavalen i Kensingtonský palác, který byl Dianinou londýnskou rezidencí.

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....