Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Někteří lidé klíšťatům prostě „voní“, říká expertka, která malé parazity zkoumá v laboratoři


Při výletech do přírody je použití repelentu nezbytnost | foto: Profimedia.cz

Premium Rozhovor
Před pobytem v přírodě bychom neměli zanedbat prevenci, varuje Miroslava Burýšková, která se už od roku 2005 zabývá laboratorními analýzami klíšťat. Provozuje také web Klíště.cz, kde shromažďuje a publikuje užitečné informace.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: Kde je největší riziko, že se na nás přisaje klíště? Může na nás skočit ze stromu? Dá se chytit i v městské zástavbě, nebo jen v lese?
Nejvyšší výskyt klíšťat je ve vlhkých oblastech v okolí řek a rybníků v travnatém porostu, na rozhraní lesa a louky a v nízkém vlhkém lesním porostu. Klíšťata neskáčou ze stromu, ale naopak, číhají v nízkém porostu ve výšce přibližně do šedesáti centimetrů na vhodnou oběť.

Nepřisají se hned, ale chvíli putují a hledají vhodné místo. Klíště si můžeme přinést domů na oděvu, odkud se může dostat i na jiného člena rodiny, který venku nebyl. Ve městě se s klíšťaty můžeme běžně setkat v parcích či na zatravněných plochách.

Lidovky.cz: Jak co nejlépe zajistit, aby se klíště vůbec nepřisálo? Pomáhá světlé oblečení, pojídání česneku nebo zvýšený příjem vitaminu B?
Při pohybu v místech s vyšším výskytem klíšťat je dobré nosit vhodné oblečení – pevné boty, dlouhé kalhoty s gumou přes kotníkovou botu nebo nohavice zasunuté v ponožkách.

Po hladkém materiálu klíšťata hůře vylezou a na světlém oblečení jsou lépe vidět. Výborným pomocníkem jsou ochranné návleky, které jsou využitelné i pro zimní sporty.

Základem je použití repelentu, a to nejlépe v kombinaci silného repelentu na boty a nohavice a šetrnějšího repelentu na pokožku. Vhodné je i doplnění přírodními repelentními náramky nebo přírodními silicemi.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se