Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fidelův portrét visí v jeho rodném domě vedle obrazů Krista a světců

Magazín

  14:23
HAVANA - Na izolovaném statku, kde zbohatl jeho otec, původem chudý španělský přistěhovalec, se přesně před 83 lety narodil Fidel Castro, člověk, který měl změnit osud ostrova a který ho navzdory svému odchodu do ústraní dál ovlivňuje. Statek v Biránu, kolébka Castrovy rodiny, se tyčí uprostřed třtinových lánů a zelených kopců 800 kilometrů východně od Havany. Od roku 2002 je otevřen veřejnosti, píše agentura AFP.

Fidel Castro foto: Reprofoto

Právě tady se narodilo sedm dětí Ángela Castra Argize a Liny Ruzové Gonzálezové. Fidel spatřil světlo světa 13. srpna 1926. Raúl, který v roce 2006 převzal otěže komunistického ostrova po svém nemocném, ale stále aktivním bratrovi, se narodil v roce 1931.

Celé panství rodiny tvořilo 27 budov, mezi nimi ubytovna, hokynářství, pekárna, aréna pro kohoutí zápasy, pošta, kino, škola a bar, "kde se pravidelně ukazoval Raúl", říká biránský průvodce Lázaro Castro, který má se slavnou rodinou společné jen příjmení.

"Bar se jmenoval po Raúlovi, ale když ten byl u partyzánů, byl přejmenován na Palomu, aby se předešlo represím policie" Fulgencia Batisty, kterého Castrovi partyzáni v roce 1959 svrhli. Osmatřicetiletý průvodce dodává, že "Raúl hrál biliár mnohem líp než Fidel". Statek, který fungoval prakticky soběstačně, "s kupony, které zaměstnanci používali jako svého druhu peníze", určitě ovlivnil Fidelův i Raúlův způsob chápání světa, soudí průvodce.

Revoluční pikle
Raúl tam žil déle. Fidel byl ve věku šesti let poslán do školy v Santiagu de Cuba. Fidel byl podle Lázara Castra "bezpochyby vnímavý k přítomnosti desítek haitských dělníků", kteří na plantáži o rozloze 11.000 hektarů žili v bídných chatrčích.

"Comandante" už dříve řekl, že jeho otec byl na poměry oblasti velmi bohatý. Zaměstnával až 300 dělníků. Lázaro Castro také prozrazuje, že otec Fidela žádal, aby "nezatahoval Raúla do svých revolučních piklů".

Dnes tu zůstává jen jedenáct budov, které úřady pečlivě udržují. Rodinný dům v roce 1954 shořel, ale byl postaven znovu podle původních plánů z podnětu Celie Sánchezové, spolubojovnice a přítelkyně Fidela Castra, který byl, jak říká jeden místní činitel, "zdrženlivý při pomyšlení na to, že se toto místo změní v muzeum".

Nábytku zůstalo jen málo, ale je tu mnoho fotek "Comandanta" a jeho rodiny. Je tu také puška, kterou Raúl v roce 1958, při "odskočení si" od partyzánů, daroval své matce, "která měla moc ráda zbraně" a žila tehdy na panství ve Fidelově domě, vypráví Lázaro Castro. V tomto domě, který byl postaven kvůli Fidelovu (jak se ukázalo) krátkému manželství s Mirtou Díazovou-Balartovou, ale ve kterém Fidel nikdy nežil, je také s náboženskou úctou uchováváno Fidelovo baseballové tričko a trenérky.

Statek byl ne bez problémů zestátněn v květnu 1959. Jediné místo, které se nesmí fotografovat, je pokoj matky, kde portrét vousatého Fidela v olivově zelené uniformě sousedí s obrázky Krista a světců...

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...