Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Filmová Šifra mizí z kin

Magazín

  10:20
PRAHA - Urážlivý, rouhavý a lživý. Takový je podle mnoha představitelů katolické církve hollywoodský filmový trhák Šifra mistra Leonarda, který od své květnové premiéry stihl vydělat už stovky milionů dolarů.

Audrey Tautou foto: VALERY HACHEAFP

Ačkoliv odborní kritici snímku vyčítají jistou patetičnost a také nepřesvědčivý herecký výkon Toma Hankse, diváci si zpracování bestselleru Američana Dana Browna nechtějí nechat ujít. Popularita filmu znepokojuje některé katolíky, kteří se promítání snímku snaží zakázat. V řadě států světa padlo jejich úsilí na úrodnou půdu.

Zatím poslední zemí, která se k „antišifrovému“ hnutí připojila, je Polsko. Zákaz uvádění snímku tu sice není celostátní, iniciativy se však chopily radnice několika měst. „Snímek uráží náboženské cítění,“ tvrdí například Waldemar Jakson, starosta východopolského Swidniku.

„Film se nebude promítat. Nepřálo si to vedení města,“ krčí rameny Darek Rudol, pracovník kina. Provozovatelé malých kinosálů se rozhodnutí radních musí chtě nechtě podrobit, protože jsou závislí na městských dotacích.

„Nechceme, aby se film v polských kinech objevil,“ přizvukuje Janina Skalská z křesťanského sdružení Obrození. Zároveň však přiznává, že kontroverzní snímek sama neviděla. „Četla jsem o něm a slyšela. Zkresluje historii a víru,“ uvádí v narážce na hlavní myšlenku filmu, podle níž zplodil Ježíš s Máří Magdalenou dítě, jehož potomci stále žijí.

Postup radnic tvrdě kritizuje Anna Sobaczewská, odbornice na ústavní právo z Lodžské univerzity. „Je to cenzura. Radní nemohou jen tak zakázat promítání snímku, který se jim nelíbí. Film nenabádá k nenávisti ani k násilí, a proto neporušuje zákony,“ zdůrazňuje.

Snímek režiséra Rona Howarda je tabu i v některých asijských zemích. V Indii bojkotuje film už sedm států, přičemž další stát Nagaland, který nemá žádné větší kinosály, se k protestu připojil alespoň zákazem prodeje knižní předlohy snímku.

Vláda státu Tamil Nadu zdůvodnila svůj negativní postoj k Šifře v oficiálním prohlášení, podle něž by promítání filmu „mohlo vést k demonstracím a narušit mír a pokoj v zemi“. V dalších částech Indie se zatím film uvádět smí, ovšem divákům se před projekcí musí dostat poučení, že se jedná o smyšlený příběh.

Šifra mistra cenzora
Film je zcela zapovězen na Fidži, kde proti němu demonstrovaly stovky katolíků. S pochopením se nesetkal ani ve filipínské metropoli Manile či na Srí Lance. Zavrhli ho také obyvatelé Pákistánu - a to jak křesťanská menšina, tak muslimové. V Pákistánu je nezákonné nejen promítání filmu, ale i držení snímku na videokazetách nebo kompaktních discích.

Policie se tu proto pokusila zabavit veškeré pirátské kopie filmu, které byly k mání na pákistánských trzích. „Šifra je rouhavá z hlediska všech náboženství,“ zdůvodnil nekompromisní postup mluvčí ministerstva kultury. Snímek se znelíbil také Bělorusům - v Minsku jej promítali pouhé čtyři dny.

Protest po česku
Svého zatvrzelého odpůrce Šifry má i Česko. Je jím Miloš Kubelka, provozovatel jirkovského kina. „Jsem věřící a tento snímek promítat nebudu. Myslím, že film podrývá hodnoty, na nichž je založena demokratická společnost,“ říká. Jirkovští tak musí za Šifrou do sousedního Chomutova.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!