Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Firma oblékla sochy do košil, pracovníci muzea je museli svlékat

Socha Karla Hynka Máchy na Petříně oblékla košili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Karla Hynka Máchy na Petříně oblékla košili. | foto: ČTK

PRAHA Skupina mladých umělců včera převlékla několik pražských soch do košil ušitých přesně na míru. V novém se kolemjdoucím ukázala Miminka Davida Černého na Kampě, socha Karla Hynka Máchy na Petříně nebo Dívka s holubicí na náměstí Míru. Nešlo však o spontánní uměleckou akci, ale placenou reklamu. Ta navíc přidělala starosti zaměstnancům Národního Muzea.

Oblečené sochy a projekt Prevleknise.cz se sice zpočátku prezentoval jako forma streetartu, celou akci si ale zaplatila firma vyrábějící košile.

Miminka Davida Černého na Kampě v tričku.

Koordinovaná skupina lidí oblečených do červenobílých stejnokroků začala pracovat ráno o půl osmé u sousoší před Národním muzeem (NM). Do pánských a dámských košil převlékla jednotlivé sochy, které nesou jména Čechie, Morava, Slezsko, Vltava a Labe a vznikly v roce 1895. Zatímco na jiných místech se sochy v košilích vyhřívaly déle, u muzea se projektu nedařilo. Zástupci NM zakročili a košile asi po půl hodině zmizely.

Oficiální vysvětlení záměru aktivistů znělo, že se snažili oživit prostor. "Cílem je poukázat na šeď v našich ulicích, na to, že jinde ve světě to mnohem víc žije," řekl jeden z mediálních zástupců akce Petr Lemoch.

Poté přiznal, že jde o akci placenou klientem. Projekt Prevleknise.cz má vlastní webové stránky s odklikem na Facebook a internetové stránky firmy vyrábějící košile.

Dívka s holubicí na náměstí Míru má novou halenku.

Podobný projekt oblékání soch uskutečnily v březnu zástupkyně ženských organizací. Několik soch žen opatřily cedulkami s hesly odmítajícími tradiční ideál krásy, prezentovaný mužskýma očima. Také jejich cílem se stala mimo jiné Dívka s holubicí na náměstí Míru.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!