Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma oblékla sochy do košil, pracovníci muzea je museli svlékat

Magazín

  10:59
PRAHA - Skupina mladých umělců včera převlékla několik pražských soch do košil ušitých přesně na míru. V novém se kolemjdoucím ukázala Miminka Davida Černého na Kampě, socha Karla Hynka Máchy na Petříně nebo Dívka s holubicí na náměstí Míru. Nešlo však o spontánní uměleckou akci, ale placenou reklamu. Ta navíc přidělala starosti zaměstnancům Národního Muzea.

Socha Karla Hynka Máchy na Petříně oblékla košili. foto: ČTK

Oblečené sochy a projekt Prevleknise.cz se sice zpočátku prezentoval jako forma streetartu, celou akci si ale zaplatila firma vyrábějící košile.

Miminka Davida Černého na Kampě v tričku.

Koordinovaná skupina lidí oblečených do červenobílých stejnokroků začala pracovat ráno o půl osmé u sousoší před Národním muzeem (NM). Do pánských a dámských košil převlékla jednotlivé sochy, které nesou jména Čechie, Morava, Slezsko, Vltava a Labe a vznikly v roce 1895. Zatímco na jiných místech se sochy v košilích vyhřívaly déle, u muzea se projektu nedařilo. Zástupci NM zakročili a košile asi po půl hodině zmizely.

Oficiální vysvětlení záměru aktivistů znělo, že se snažili oživit prostor. "Cílem je poukázat na šeď v našich ulicích, na to, že jinde ve světě to mnohem víc žije," řekl jeden z mediálních zástupců akce Petr Lemoch.

Poté přiznal, že jde o akci placenou klientem. Projekt Prevleknise.cz má vlastní webové stránky s odklikem na Facebook a internetové stránky firmy vyrábějící košile.

Dívka s holubicí na náměstí Míru má novou halenku.

Podobný projekt oblékání soch uskutečnily v březnu zástupkyně ženských organizací. Několik soch žen opatřily cedulkami s hesly odmítajícími tradiční ideál krásy, prezentovaný mužskýma očima. Také jejich cílem se stala mimo jiné Dívka s holubicí na náměstí Míru.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat