Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma oblékla sochy do košil, pracovníci muzea je museli svlékat

Magazín

  10:59
PRAHA - Skupina mladých umělců včera převlékla několik pražských soch do košil ušitých přesně na míru. V novém se kolemjdoucím ukázala Miminka Davida Černého na Kampě, socha Karla Hynka Máchy na Petříně nebo Dívka s holubicí na náměstí Míru. Nešlo však o spontánní uměleckou akci, ale placenou reklamu. Ta navíc přidělala starosti zaměstnancům Národního Muzea.

Socha Karla Hynka Máchy na Petříně oblékla košili. foto: ČTK

Oblečené sochy a projekt Prevleknise.cz se sice zpočátku prezentoval jako forma streetartu, celou akci si ale zaplatila firma vyrábějící košile.

Miminka Davida Černého na Kampě v tričku.

Koordinovaná skupina lidí oblečených do červenobílých stejnokroků začala pracovat ráno o půl osmé u sousoší před Národním muzeem (NM). Do pánských a dámských košil převlékla jednotlivé sochy, které nesou jména Čechie, Morava, Slezsko, Vltava a Labe a vznikly v roce 1895. Zatímco na jiných místech se sochy v košilích vyhřívaly déle, u muzea se projektu nedařilo. Zástupci NM zakročili a košile asi po půl hodině zmizely.

Oficiální vysvětlení záměru aktivistů znělo, že se snažili oživit prostor. "Cílem je poukázat na šeď v našich ulicích, na to, že jinde ve světě to mnohem víc žije," řekl jeden z mediálních zástupců akce Petr Lemoch.

Poté přiznal, že jde o akci placenou klientem. Projekt Prevleknise.cz má vlastní webové stránky s odklikem na Facebook a internetové stránky firmy vyrábějící košile.

Dívka s holubicí na náměstí Míru má novou halenku.

Podobný projekt oblékání soch uskutečnily v březnu zástupkyně ženských organizací. Několik soch žen opatřily cedulkami s hesly odmítajícími tradiční ideál krásy, prezentovaný mužskýma očima. Také jejich cílem se stala mimo jiné Dívka s holubicí na náměstí Míru.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat