26. října 2010 10:59 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Firma oblékla sochy do košil, pracovníci muzea je museli svlékat

Socha Karla Hynka Máchy na Petříně oblékla košili. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Socha Karla Hynka Máchy na Petříně oblékla košili. | foto: ČTK

PRAHA Skupina mladých umělců včera převlékla několik pražských soch do košil ušitých přesně na míru. V novém se kolemjdoucím ukázala Miminka Davida Černého na Kampě, socha Karla Hynka Máchy na Petříně nebo Dívka s holubicí na náměstí Míru. Nešlo však o spontánní uměleckou akci, ale placenou reklamu. Ta navíc přidělala starosti zaměstnancům Národního Muzea.

Oblečené sochy a projekt Prevleknise.cz se sice zpočátku prezentoval jako forma streetartu, celou akci si ale zaplatila firma vyrábějící košile.

Miminka Davida Černého na Kampě v tričku.

Koordinovaná skupina lidí oblečených do červenobílých stejnokroků začala pracovat ráno o půl osmé u sousoší před Národním muzeem (NM). Do pánských a dámských košil převlékla jednotlivé sochy, které nesou jména Čechie, Morava, Slezsko, Vltava a Labe a vznikly v roce 1895. Zatímco na jiných místech se sochy v košilích vyhřívaly déle, u muzea se projektu nedařilo. Zástupci NM zakročili a košile asi po půl hodině zmizely.

Oficiální vysvětlení záměru aktivistů znělo, že se snažili oživit prostor. "Cílem je poukázat na šeď v našich ulicích, na to, že jinde ve světě to mnohem víc žije," řekl jeden z mediálních zástupců akce Petr Lemoch.

Poté přiznal, že jde o akci placenou klientem. Projekt Prevleknise.cz má vlastní webové stránky s odklikem na Facebook a internetové stránky firmy vyrábějící košile.

Dívka s holubicí na náměstí Míru má novou halenku.

Podobný projekt oblékání soch uskutečnily v březnu zástupkyně ženských organizací. Několik soch žen opatřily cedulkami s hesly odmítajícími tradiční ideál krásy, prezentovaný mužskýma očima. Také jejich cílem se stala mimo jiné Dívka s holubicí na náměstí Míru.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...