Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Francouz chce na flyboardu opakovat pokus o přelet La Manche

Magazín

  10:19
PAŘÍŽ - Francouz Franky Zapata hodlá na konci tohoto týdne zopakovat svůj pokus o překonání Lamanšského průlivu na futuristickém létajícím prostředku Flyboard Air.

Francouz Zapata těsně před vzletem, při němž chtěl dokázat přeletět na flyboardu kanál La Manche. foto: AP Photo

První pokus o přelet úžiny mezi Francií a Británií mu ve čtvrtek nevyšel, během mezipřistání na lodi pro doplnění paliva se zřítil do vody. Nový pokus by se měl uskutečnit na konci tohoto týdne, informovala agentura AFP.

„Nechce zůstat u jednoho pokusu. Zkusí to znovu na konci tohoto týdne. Buď v pátek, nebo v sobotu, nebo v neděli. Bude to záležet na počasí,“ uvedl zástupce „létajícího muže“. „Franky je připraven,“ dodal. Nyní je nutné vyřídit ještě potřebná povolení.

Francouz Zapata nezvládl překonat La Manche na svém flyboardu. Spadl do vody a musel být zachráněn

Minulý týden čtyřicetiletý Zapata odstartoval z pláže Sangatte ve francouzském departementu Pas-de-Calais a přistát chtěl nedaleko anglického přístavu Dover. Plánovanou trasu dlouhou 35 kilometrů chtěl urazit za přibližně dvacet minut. Po deseti minutách letu, kdy chtěl dotankovat kerosin, se ale zřítil do vody, když o několik centimetrů minul přistávací plošinu.

Čtyřicetiletý francouzský inovátor Zapata při svém pokusu přeletět na flyboardu...
Čtyřicetiletý francouzský inovátor Zapata při svém pokusu přeletět na flyboardu...

Při nadcházejícím pokusu by měla tankovací loď být o něco větší. „Loď byla (ve čtvrtek) příliš malá, plošina se pohybovala,“ zdůvodnil neúspěch Zapatův zástupce. Ačkoli flyboard není čerstvou novinkou, Zapata ohromil návštěvníky vojenské přehlídky 14. července v Paříži, kdy se během oslav francouzského státního svátku na svém vynálezu proletěl nad bulvárem Champs-Élysées.

Nejnovější verze tohoto zařízení, které se podobá dronu, na kterém pilot stojí, dokáže podle AFP letět rychlostí až 190 kilometrů za hodinu ve výšce 150 metrů. Flyboard je vybaven několika motory a dokáže letět i v případě výpadku jednoho z nich.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat