30. července 2019 10:19 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Francouz chce na flyboardu opakovat pokus o přelet La Manche

Francouz Zapata těsně před vzletem, při němž chtěl dokázat přeletět na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouz Zapata těsně před vzletem, při němž chtěl dokázat přeletět na... | foto: AP Photo

PAŘÍŽ Francouz Franky Zapata hodlá na konci tohoto týdne zopakovat svůj pokus o překonání Lamanšského průlivu na futuristickém létajícím prostředku Flyboard Air.

První pokus o přelet úžiny mezi Francií a Británií mu ve čtvrtek nevyšel, během mezipřistání na lodi pro doplnění paliva se zřítil do vody. Nový pokus by se měl uskutečnit na konci tohoto týdne, informovala agentura AFP.

„Nechce zůstat u jednoho pokusu. Zkusí to znovu na konci tohoto týdne. Buď v pátek, nebo v sobotu, nebo v neděli. Bude to záležet na počasí,“ uvedl zástupce „létajícího muže“. „Franky je připraven,“ dodal. Nyní je nutné vyřídit ještě potřebná povolení.

Minulý týden čtyřicetiletý Zapata odstartoval z pláže Sangatte ve francouzském departementu Pas-de-Calais a přistát chtěl nedaleko anglického přístavu Dover. Plánovanou trasu dlouhou 35 kilometrů chtěl urazit za přibližně dvacet minut. Po deseti minutách letu, kdy chtěl dotankovat kerosin, se ale zřítil do vody, když o několik centimetrů minul přistávací plošinu.

Čtyřicetiletý francouzský inovátor Zapata při svém pokusu přeletět na flyboardu...
Čtyřicetiletý francouzský inovátor Zapata při svém pokusu přeletět na flyboardu...

Při nadcházejícím pokusu by měla tankovací loď být o něco větší. „Loď byla (ve čtvrtek) příliš malá, plošina se pohybovala,“ zdůvodnil neúspěch Zapatův zástupce. Ačkoli flyboard není čerstvou novinkou, Zapata ohromil návštěvníky vojenské přehlídky 14. července v Paříži, kdy se během oslav francouzského státního svátku na svém vynálezu proletěl nad bulvárem Champs-Élysées.

Nejnovější verze tohoto zařízení, které se podobá dronu, na kterém pilot stojí, dokáže podle AFP letět rychlostí až 190 kilometrů za hodinu ve výšce 150 metrů. Flyboard je vybaven několika motory a dokáže letět i v případě výpadku jednoho z nich.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz