Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzská Polynésie našla nový název státu, sexuálně dráždivý

Magazín

  11:24
Poprask vyvolal předseda vlády Francouzské Polynésie Oscar Temaru. Ten navrhl, aby tento ostrovní stát změnil název a vyjádřil tak svou větší nezávislost na Francii. Problém je ovšem v tom, že návrh, který vybral, je v jednom z místních jazyků peprným popisem dráždění ženských intimních partií.

Ostrovy Francouzské Polynésie. foto: Shutterstock

Temaru by chtěl název Francouzská Polynésie změnit na Maohi Nui, což je v jazyce nejslavnějšího ostrova - Tahiti - odvolávka na původní obyvatele tohoto státu. Ovšem obyvatelé souostroví Markézy, které jsou další částí Francouzské Polynésie, znají "maohi" jako šťavnatý výraz z pohlavního života.

"Pro Tahiťany je to slovo v pořádku, ale pro Markézany to skutečně není ten druh jména, u kterého by chtěli, aby symbolizovalo jejich zemi," vysvětluje Alex du Prel z místního časopisu.

Francouzská Oceánie se v polovině 60. let minulého století přejmenovala na Francouzskou Polynésii, ale v posledních letech se vynořily debaty, zda ostrovní stát opět nepřejmenovat na znamení větší nezávislosti. Temaru o možnosti změny názvu zvažuje uspořádat referendum, ale pokud se uskuteční, původní název Francouzská Polynésie v nabídce nebude.

Autoři: ,

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...