12. září 2007 7:35 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Google hledá Fossetta

Steve Fossett | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Fossett | foto: AFP

NEVADA Při pátrání po pohřešovaném americkém dobrodruhovi a milionáři Stevu Fossettovi pomáhají i internetoví nadšenci, a to prohledáváním virtuálního nevadského regionu na internetovém atlasu světa Google Earth. Ani sedmidenní intenzivní pátrání záchranářů za pomoci desítek vrtulníků zatím nepřineslo žádné stopy.

Společnost Google a Amazon proto daly v rámci společného projektu uživatelům internetu k dispozici denně aktualizované tisíce satelitních snímků Nevady, nad níž se ve svém letounu Fossett před týdnem ztratil.

Dobrovolníci na snímcích pátrají po objektu, který by mohl být ztraceným letounem. Objekt, který mají na snímku hledat, má být bílé letadlo o rozměrech 21x30 pixelů.
Mezi jednotlivé uživatele rozděluje satelitní fotografie z Google Earth automatická webová služba společnosti Amazon nazvaná Mechnical Turk, v níž se zájemci zaregistrovali. Po objevení podezřelého objektu o něm kliknutím myši odešlou zprávu do ústředí. Tam týmy expertů snímek vyhodnotí a dojdou-li ke stejnému závěru jako dobrovolník, vyšlou na místo pátrací letouny.

 „Rodina a přátelé jsou vděční všem, kdo pomáhají,“ stojí na internetové stránce.
 Ani v případě, že záchranáři skutečně narazí na trosky nějakého letadla, však není jisté, že je to právě Fossettův stroj. Záchranáři totiž v prohledávané oblasti dosud narazili na trosky osmi letadel. Ve státě Nevada je 129 známých míst leteckých nehod, úřady ale odhadují, že za posledních 50 let tu beze stopy zmizely až tři stovky malých letadel.

Bez letového plánu

Třiašedesátiletý milionář, známý z minulosti svými odvážnými kousky, odstartoval ráno 3. září ze soukromé ranveje hotelového magnáta Williama Barrona Hiltona v Nevadské poušti, asi 130 kilometrů jihovýchodně od Rena a vydal se směrem na kalifornský Bishop. Zkušený dobrodruh, který jako první obletěl Zemi v balonu i v letadle bez mezipřistání a doplnění paliva, tentokrát nenahlásil žádný letový plán. Odstartoval jen se slovy: „Mířím na jih.“

 Podle přátel se měl vrátit v poledne. Hledal prý vyschlé jezero, kde by mohl překonat rychlostní rekord na zemi. Od té doby je nezvěstný. Záchranáři v posledních dnech rozšířili své hledání v pusté Nevadské poušti až na 44 000 čtverečních kilometrů (více než polovina rozlohy České republiky).

 Podle nedělního vyjádření majorky Cynthie Ryanové z nevadské hlídky civilního letectví by pátrání po nezvěstném milionáři mohlo trvat týdny. Fossettova manželka Peggy nyní na Hiltonově ranči čeká na každou zprávu o svém manželovi.  „Nálada je velmi sklíčená, ale také hodně soustředěná,“ říká místní šerif Joe Sanford, který věří, že dobrodruh je ještě naživu. „Máme tady ty nejlepší záchranáře ze všech. Pana Fossetta najdeme a přivezeme zpět domů.“

kat, afp

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz