Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gorily zapózovaly na selfie se svými zachránci. Imitovaly postoj lidí

Magazín

  11:17
Kinshasa - Dvě gorily v Kongu zapózovaly na selfie s ochránci přírody, kteří je zachránili před pytláky. Fotografii dvou uvolněně stojících zvířat po boku jejich lidských kamarádů v pondělí zveřejnil zpravodajský web BBC.

Gorily pózují se svými ochránci. Stojí na zadních jako lidé. Snímek byl pořízen v národním parku Virunga, Kongo. foto: Reprofoto/BBC: https://www.bbc.com/news/world-africa-48011113

Snímek byl pořízen v národním parku Virunga. V úterý již dospělé gorily byly zachráněny v roce 2007 ještě jako čtyř a dvouměsíční mláďata před pytláky, kteří jim zabili rodiče. Podle zástupce ředitele parku Innocenta Mburanumweseho se primáti naučili imitovat své pečovatele, kteří se o ně starají od útlého mladí. Své zachránce gorily prý vnímají jako rodiče.

Gorily podle Mburanumweseho stojí na dvou nohách, protože imitují své pečovatele, což není běžné. „Byl jsem velmi překvapen. Je to dost vtipné. Je pozoruhodné, jak gorila dokáže imitovat člověka a stoupnout si,“ řekl.

Práce v národním parku ale není vždy zábavná, často bývá i nebezpečná. Loni při útoku rebelů přišlo o život pět zaměstnanců parku a od roku 1996 jich zemřelo při podobných incidentech více než 130.

Kongem zmítá konflikt mezi vládními silami a řadou ozbrojených skupin. Některé z nich přitom mají svou základnu v parku Virunga a dopouští se pytláctví.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!