16. června 2008 8:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

„Hej“ Guevara z bronzu

Krvavý revolucionář Che Guevara se dočkal sochy v rodném argentinském Rosariu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krvavý revolucionář Che Guevara se dočkal sochy v rodném argentinském Rosariu | foto: ČTK

ROSARIO K 80. výročí narození revolucionáře Ernesta „Che“ Guevary, které připadá na 14. červen, mu byl v jeho rodném městě Rosario vztyčen pomník v nadživotní velikosti. Vůbec první „Che“ Guevarova socha v jeho vlasti byla na veřejném prostranství odhalena více než 40 let po revolucionářově smrti.

Sobotní slavnosti se zúčastnily tisíce studentů a levicových aktivistů, uvedla agentura Reuters. Cesta k odhalení sochy byla ovšem postupná. Zejména pro pravicově smýšlející vládu z let 1976-83 byl příliš kontroverzní postavou a jeho boj byl označován za „špinavou válku“.

Pouze hrstka škol nese Guevarovo jméno a jeho muzeum bylo otevřeno až v roce 2001. Podle slov Horacia Ghirardiho, jednoho z organizátorů sobotní akce, je však „Che v dnešní době spíše historickou postavou.“

Čtyřmetrový, třítunový kolos
Autorem čtyři metry vysoké a tři tuny vážící bronzové sochy je revolucionářův krajan, argentinský umělec Andres Zerneri. Jako původní materiál pro odlití díla mu posloužilo 75 000 klíčů a dalších bronzových předmětů darovaných 15 000 Guevarovými obdivovateli z mnoha zemí.

„Che“ Guevara se proslavil účastí v boji po boku Fidela Castra proti Batistově diktatuře na Kubě. V roce 1959 začal působit na různých postech v nové Castrově vládě (řídil například ministerstvo průmyslu). V roce 1966 opustil „Che“ Guevara kvůli rozporům s Castrem a tehdejšími představiteli Sovětského svazu Kubu, a pokračoval (neúspěšně) v šíření revoluce v dalších státech; nejprve v Zairu, poté v Bolívii. Právě tam byl zajat při vojenské operaci zorganizované americkou CIA a bez soudu byl zastřelen.

Po smrti se stal svého druhu ikonou i části západní mládeže. K jeho mýtu velmi přispěla jeho vizionářská tvář z fotografie, na níž byl zachycen během jedné havanské manifestace. Triček s touto fotografií se prodaly miliony kusů. Týž portrét inspiroval i autora pomníku.

Slovo Che je rozšířeno v Argentině a Bolívii, používá se jako oslovení, případně jako ekvivalent zvolání „hej“ nebo „hele“. Guevara si svou přezdívku získal právě pro časté používání zmíněného slova, které jeho kubánským soudruhům muselo připadat jako pozoruhodný prvek jeho mluvy.
lk, reuters, ČTK