Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Hledám dámu s kapitálem 3000 liber.‘ Díky inzerátům se seznamujeme už 320 let

Migrace

  6:01
LONDÝN/PRAHA - Najít spřízněnou duši pro společnou cestu životem není nic jednoduchého a v minulosti mívaly partnerské svazky i ekonomický význam. Odvážnější jedinci proto začali zkoušet štěstí pomocí inzerátů a seznamovacích kanceláří. A činí tak už hezkou řádku let. Vůbec první seznamovací inzerát na světě byl otištěn v anglické publikaci Sbírka pro zdokonalení zemědělství a obchodu před 320 lety, 19. července 1695.
‚Hledám dámu s kapitálem 3000 liber.‘ Díky inzerátům se seznamujeme už 320 let

‚Hledám dámu s kapitálem 3000 liber.‘ Díky inzerátům se seznamujeme už 320 let foto: Shutterstock

„Gentleman třicetiletý, prohlašující, že má velký majetek, by se rád oženil s mladou dámou, která má kapitál tisíce liber a chtěla by o tom učinit přiměřenou smlouvu...,“ stálo v tomto inzerátu, ryze prakticky formulovaném.

Manželství z internetu jsou křehčí. Opačnou studii platila seznamka

Časem přibývaly i další požadavky na vhodné protějšky, například v prvním českém inzerátu, otištěném 8. března 1794 v Poštovských novinách, musela mít hledaná dívka dobré vychování a její tvář nesměla být poznamenána neštovicemi, a dále se „měla spokojit jen s jednou služkou, být dobrou hospodyní, přiměřeně důstojnou svého stavu a netoužit příliš po módě a společnosti“.

Hodná, skromná, citlivá

Seznamovací inzeráty v tisku záhy zdomácněly, nejvíce hledali pánové mezi 25-35 lety a dámy ve věku 35 až 45 let, na jednoho muže připadalo 1,67 inzerentek. Muži zpravidla požadovali dívku hodnou, skromnou, citově založenou se smyslem pro rodinný život, ženy zase charakter, solidnost, zájem o kulturu, cestování, lásku k dětem a vztah k rodině.

Nevěra v Čechách. Seznamku pro zadané navštívilo půl milionů lidí

Majetkové poměry hrály v inzerátech velkou roli v době průmyslové revoluce, kdy začínající podnikatelé hledali partnerky s možností vložení kapitálu do jejich firmy. S rozvojem emancipace zase rostl důraz na zájmy a koníčky. Přesto se zprostředkované seznamování až do první světové války odehrávalo podle velikosti majetku a vlastní vůle seznamovaných lidí nehrála roli. A díky přísné výchově a morálce téměř neexistovaly rozvody.

Dohazovači a dohazovačky

Seznamování tehdy zprostředkovávali dohazovači a dohazovačky, sňatky se domlouvaly již od dětských let a okruh potencionálních partnerů byl omezen, rozšířil se až s rostoucí migrací.

'Zbylé ženy' to mají v Číně těžké. Nepomáhají ani seznamky

Na tuto tradici navázaly seznamovací kanceláře. S rozvojem techniky a digitalizací databází mohly poskytovat tipy klientům podle vzájemné shody v požadavcích vyhodnocených počítačem. Tento fenomén humorně zachycuje český film Hodíme se k sobě, miláčku? Koncem 20. století už například v českých médiích vycházelo kolem 30 tisíc inzerátů ročně. A pak do tohoto oboru vtrhnul internet.

Internetové seznamky

Ve virtuálním světě se lidé zpočátku seznamovali pomocí komunikace na různých chatech. Záhy začaly vznikat internetové seznamky, které došly značné obliby a nezmizely ani s rozvojem sociálních sítí.

Nebaví vás seznamka na internetu? Najměte si na to firmu

V současnosti neustále vznikají nové weby, nové strategie a přístupy k hledání partnera. Jejich úskalím bývá rozdíl mezi virtuálním a reálným světem, kdy návštěvníci občas předstírají něco, co ve skutečnosti nejsou. Přesto seznamování tímto způsobem vykazuje značnou úspěšnost a je stále populárnější.

Seznamky navštěvuje 61 procent mužů

Navíc jsou tyto aktivity, dříve pokládány za něco nepřirozeného, pro generaci dnešních dvacátníků již naprosto normální. Až třetina vztahů vzniká podle výzkumů přes internet a britští sociologové předpovídají, že za deset patnáct let se plná polovina všech párů v Evropě seznámí on-line.

Seznamky slaví v Číně boom. Muži i ženy touží po svatbě

V České republice navštěvuje dnes seznamovací weby 61 procent mužů a 39 procent žen, a převládají uživatelé ve věku 18-25 let.

Zvláštní kapitolu představují akce pro nezadané, dovolené pro jednotlivce. Zájemce o seznámení se v tomto případě „fyzicky“ dostane mezi ostatní hledající a pomůže tak náhodě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!