Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Horolezec Radek Jaroš pokřtil v Praze největší turistickou značku

Ledová stěna byla na nynějším místě poprvé otevřena v roce 2009. Zatím nejdelší... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ledová stěna byla na nynějším místě poprvé otevřena v roce 2009. Zatím nejdelší... | foto: Petr Lemberk, MAFRA

PRAHA Největší turistická značka na světě, kterou nechal vyrobit Klub českých turistů (KČT), byla zapsána do české knihy rekordů vedené pelhřimovskou agenturou Dobrý den. Vznikla v rámci oslav 100 let od vzniku Československa a 130 let od založení KČT. Červenou značku o velikosti pět krát pět metrů na pražském náměstí Republiky pokřtil horolezec Radek Jaroš. Klub ji poprvé ukázal v sobotu, kdy ji vyvěsil na petřínskou rozhlednu.

„Značka je symbolem české turistiky. Zároveň máme nejhustší síť značených tras,“ řekl Roman Hrůza z KČT. Obří značku pokřtil Jaroš vodou z Lysé hory. Vodu z beskydského vrcholu vybral klub proto, že zde v roce 2015 otevřel zatím poslední turistickou Bezručovu chatu, kterou provozuje. 

V budoucnu bude uložena v muzeu rekordů. V příštím roce ji chce KČT nechat putovat po ČR. „Příští rok totiž oslavíme 130 let od chvíle, kdy byla vyznačena první turistická trasa, a značka se tak objevila přímo na trase,“ řekl Hrůza. Využívat ji klub bude i při dalších příležitostech.

KTČ

KČT byl založen v roce 11. června 1888 a je takzvaným zájmovým sdružením, které má v současné době více než 30.000 členů. Klub provozuje síť turistických chat, vydává časopis a také turistické mapy. Vlastní i největší rozcestník na světě, který je v Pelhřimově. Klub byl iniciátorem výstavby petřínské rozhledny.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...