Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Horolezec Radek Jaroš pokřtil v Praze největší turistickou značku

Magazín

  6:47
PRAHA - Největší turistická značka na světě, kterou nechal vyrobit Klub českých turistů (KČT), byla zapsána do české knihy rekordů vedené pelhřimovskou agenturou Dobrý den. Vznikla v rámci oslav 100 let od vzniku Československa a 130 let od založení KČT. Červenou značku o velikosti pět krát pět metrů na pražském náměstí Republiky pokřtil horolezec Radek Jaroš. Klub ji poprvé ukázal v sobotu, kdy ji vyvěsil na petřínskou rozhlednu.

Ledová stěna byla na nynějším místě poprvé otevřena v roce 2009. Zatím nejdelší sezonu měla v roce 2010. Trvala tři měsíce, za něž se na stěně vystřídalo skoro 2000 lezců. foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Značka je symbolem české turistiky. Zároveň máme nejhustší síť značených tras,“ řekl Roman Hrůza z KČT. Obří značku pokřtil Jaroš vodou z Lysé hory. Vodu z beskydského vrcholu vybral klub proto, že zde v roce 2015 otevřel zatím poslední turistickou Bezručovu chatu, kterou provozuje. 

V budoucnu bude uložena v muzeu rekordů. V příštím roce ji chce KČT nechat putovat po ČR. „Příští rok totiž oslavíme 130 let od chvíle, kdy byla vyznačena první turistická trasa, a značka se tak objevila přímo na trase,“ řekl Hrůza. Využívat ji klub bude i při dalších příležitostech.

KTČ

KČT byl založen v roce 11. června 1888 a je takzvaným zájmovým sdružením, které má v současné době více než 30.000 členů. Klub provozuje síť turistických chat, vydává časopis a také turistické mapy. Vlastní i největší rozcestník na světě, který je v Pelhřimově. Klub byl iniciátorem výstavby petřínské rozhledny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!