Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Houby nerostou všude. Zakopnout ale můžete i o vzácné lanýže

Magazín

  13:07
PRAHA - Ne každý houbař se v současné době musí vrátit z lesa s bohatým úlovkem. Houby totiž rostou jen na místech, kde pršelo a vláha se v zemi udržela. Tam jich lidé najdou dost, ale od každého druhu jen pár exemplářů, řekl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.
Lanýž (ilustrační foto)

Lanýž (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Podle něj nejvíce rostou hřiby dubové a habrové. Nalézt lze i kozáky, ryzce a mnoho druhů holubinek. Mimo lesy jsou to pak žampiony.

Landa se v mykologické poradně setkal i s ojedinělými nálezy aromatického bělolanýže. Tato houba podobná bramboře roste z velké části pod zemí, a pokud ji někdo najde, tak je to většinou poté, co ji vykopne nějaké zvíře. Zcela pod zemí pak rostou pravé lanýže letní. V Česku se vyskytují v teplejších oblastech, ale nalézt je lze jen výjimečně, uvedl Landa.

Z jedovaných hub se objevují závojenky, vláknice, pavučince, muchomůrka tygrovaná a zelená. Landa neopomněl zdůraznit, že i jedovaté houby by měli lidé znát, protože u mnoha z nich je možná záměna s jedlými druhy.

Autor:
Témata: Česko

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...