Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hrad Bítov vystavuje korouhve umělců

Magazín

  7:00
Ojedinělou výstavu větrných korouhviček, ukazatelů proudění větru, známých především ze střech památkových objektů, hostí do konce října hrad Bítov na Znojemsku. Exponáty ovšem nejsou historické, vytvořili je současní evropští výtvarní umělci.

Výstava větrných korouhviček vytvořených světovými umělci je k vidění na hradě Bítov foto: ČTK

Výstava větrných korouhviček vytvořených světovými umělci je k vidění na hradě Bítov

Kolekce 70 korouhviček je majetkem spisovatele, novináře a sběratele Daniela Couturiera z Francie. V minulosti už je vystavoval na veřejných prostranstvích měst, v zahradách a parcích ve Francii, v Německu, Kanadě, USA či, severní Africe, řekla Jana Binderová ze správy hradu.

Hrady a zámky chystají noc otevřených dvěří

Výstava větrných korouhviček vytvořených světovými umělci je k vidění na hradě Bítov

 Bítov podle ní nabízí ideální prostředí pro uspořádání takové výstavy. Patří totiž k moravským hradům s největším počtem střešních korouhví. Bítovských je osm a vydávají zvuk. Říká se jim Aiolovy harfy, podle řeckého boha větru, a zdobí střechy jižního křídla hradu.

Výstava větrných korouhviček vytvořených světovými umělci je k vidění na hradě Bítov

V letech 1799 až 1904 je nechali nainstalovat majitelé tohoto objektu z hraběcího rodu Daunů. Vypadají jako ryby a ve větru vydávají zvuk v tónině D-moll.

Výstava větrných korouhviček vytvořených světovými umělci je k vidění na hradě Bítov

Návštěvníci tak mohou porovnat historické korouhvičky s moderními. Zatímco v minulosti měly často podobu měděných vlaječek a kohoutů, moderní korouhve zachycují lidské postavy a jsou vyvedeny do nejrůznějších tvarů.

Nejkrásnější výlety po České republice

Skanzen Veselý Kopec

Cestujte po Česku. Lidovky.cz pro vás připravily speciální nabídku tipů na výlety. Najdete tu nejkrásnější výlety po Čechách, Moravě a Slezsku. Tipy průběžně aktualizujeme.

Více informací najdete ZDE

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat