5. června 2008 12:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Indiana Jones neumí zeměpis, tvrdí Peruánci

Harrison Ford opět jako Indiana Jones | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harrison Ford opět jako Indiana Jones | foto: Bontonfilm

LIMA Slavný archeolog Indiana Jones, který se letos vrátil na plátna kin ve snímku Indiana Jones a království křišťálové lebky, není zcela jistě odborníkem na zeměpis. Stěžují si na to Peruánci, které rozhořčilo, že si jejich andskou zemi někdo hrubě plete s Mexikem. Informovala o tom agentura AFP.

Reklamní kampaň připravila peruánské diváky na archeologův bič, na různé pistole tohoto dobrodruha alergického na hady, na svatý grál nebo nacisty dychtící po relikviích s magickou mocí. Byli však zmateni, zklamáni a nakonec i rozčíleni, když slyšeli Mexičana Pancha Villu mluvit kečuánštinou (jazykem Inků), a když objevili zmatky v dekoracích a místech děje. „Je to barbarství,“ řekl historik a ředitel národní knihovny v Limě Hugo Neyra.

Mexické písně v Peru
Diváci vycházející z kina a jsou zmateni tradičními mexickými písněmi, které provázejí hrdinu filmu v peruánské Amazonii. Jsou také překvapeni divokými mayskými válečníky, kteří hovoří kečuánsky, nebo i pověstnou pyramidou Chichén Itzá (v Mexiku), která byla přemístěna do peruánské Amazonie.

Podle historika Manuela Burgy, bývalého rektora univerzity San Marcos, neměli režisér Steven Spielberg a producent George Lucas evidentně poradce na historii: „Je tam hodně špatných údajů. I když jde o fikci, je to na škodu. Ukazují ve filmu Peru, které neexistuje. Není přece možné si plést Amazonii s lesem na mexickém poloostrově Yucatán,“ protestuje.

Lidové noviny, ČTK