23. prosince 2005 13:35 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Indiáni: Nepijte coca-colu, dejte si sodovku z koky

koka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy koka | foto: Reprofoto

BOGOTA Nechutná vám coca-cola, nebo máte neodbytné nutkání dát průchod svému antiamerikanismu? Kolumbijští indiáni začali prodávat Coca-Sek, nealkoholický nápoj z lístků koky. Informoval o tom list The Christian Science Monitor.

Indiáni Nasa, kteří žijí v jihozápadní Kolumbii, pěstují koku legálně pro tradiční použití. Jantarově zbarvená tekutina podle nich představuje domácí alternativu coca-cole. "Lidé spojují koku s kokainem. Chceme je přesvědčit, že koka není totéž co ta droga, a zároveň umožnit indiánům, aby na lístky koky byli hrdí," říká šéf projektu David Curtidor.

Název Coca-Sek znamená "sluneční koka" v jazyce Nasa. Podle výrobců obsahuje Coca-Sek méně než půl procenta alkaloidu kokainu. Nápoj je podle nich stimulační stejnou silou, jako například šálek kávy.

Indiáni nápoj oficiálně představili minulý týden ve městě Inzá. Městská rada zde loni zakázala prodej coca-coly na protest proti předákům místní stáčírny tohoto nápoje. Ti prý v roce 1996 najali příslušníky polovojenských pravicových skupin, aby zastrašili odborové předáky. Stáčírna obvinění popírá.

Distribuce se pro začátek omezí jen na indiánské komunity, ale plánuje se i rozšíření prodeje do větších měst. Do zahraničí ale asi indiáni svoji "sluneční kolu" nedostanou. Koka patří na seznam OSN nebezpečných substancí a mezinárodní obchod s lístky koky a jejími produkty je přísně omezen.

Jednu z mála výjimek má společnost Coca-Cola. Ačkoli už její nejslavnější nápoj alkaloid kokainu neobsahuje, podle listu Houston Chronicle společnost získala svolení ministerstva zahraničí koupit ročně asi 200 tun lístků koky. Lístky jsou zpracovávány, aby se odstranil alkaloid kokain a listová drť je údajně používána pro dosažení typického aroma v přísně tajeném receptu na coca-colu.

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...