Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indiáni: Nepijte coca-colu, dejte si sodovku z koky

Magazín

  13:35
BOGOTA - Nechutná vám coca-cola, nebo máte neodbytné nutkání dát průchod svému antiamerikanismu? Kolumbijští indiáni začali prodávat Coca-Sek, nealkoholický nápoj z lístků koky. Informoval o tom list The Christian Science Monitor.

koka foto: Reprofoto

Indiáni Nasa, kteří žijí v jihozápadní Kolumbii, pěstují koku legálně pro tradiční použití. Jantarově zbarvená tekutina podle nich představuje domácí alternativu coca-cole. "Lidé spojují koku s kokainem. Chceme je přesvědčit, že koka není totéž co ta droga, a zároveň umožnit indiánům, aby na lístky koky byli hrdí," říká šéf projektu David Curtidor.

Název Coca-Sek znamená "sluneční koka" v jazyce Nasa. Podle výrobců obsahuje Coca-Sek méně než půl procenta alkaloidu kokainu. Nápoj je podle nich stimulační stejnou silou, jako například šálek kávy.

Indiáni nápoj oficiálně představili minulý týden ve městě Inzá. Městská rada zde loni zakázala prodej coca-coly na protest proti předákům místní stáčírny tohoto nápoje. Ti prý v roce 1996 najali příslušníky polovojenských pravicových skupin, aby zastrašili odborové předáky. Stáčírna obvinění popírá.

Distribuce se pro začátek omezí jen na indiánské komunity, ale plánuje se i rozšíření prodeje do větších měst. Do zahraničí ale asi indiáni svoji "sluneční kolu" nedostanou. Koka patří na seznam OSN nebezpečných substancí a mezinárodní obchod s lístky koky a jejími produkty je přísně omezen.

Jednu z mála výjimek má společnost Coca-Cola. Ačkoli už její nejslavnější nápoj alkaloid kokainu neobsahuje, podle listu Houston Chronicle společnost získala svolení ministerstva zahraničí koupit ročně asi 200 tun lístků koky. Lístky jsou zpracovávány, aby se odstranil alkaloid kokain a listová drť je údajně používána pro dosažení typického aroma v přísně tajeném receptu na coca-colu.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...