Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Indiáni: Nepijte coca-colu, dejte si sodovku z koky

Magazín

  13:35
BOGOTA - Nechutná vám coca-cola, nebo máte neodbytné nutkání dát průchod svému antiamerikanismu? Kolumbijští indiáni začali prodávat Coca-Sek, nealkoholický nápoj z lístků koky. Informoval o tom list The Christian Science Monitor.

koka foto: Reprofoto

Indiáni Nasa, kteří žijí v jihozápadní Kolumbii, pěstují koku legálně pro tradiční použití. Jantarově zbarvená tekutina podle nich představuje domácí alternativu coca-cole. "Lidé spojují koku s kokainem. Chceme je přesvědčit, že koka není totéž co ta droga, a zároveň umožnit indiánům, aby na lístky koky byli hrdí," říká šéf projektu David Curtidor.

Název Coca-Sek znamená "sluneční koka" v jazyce Nasa. Podle výrobců obsahuje Coca-Sek méně než půl procenta alkaloidu kokainu. Nápoj je podle nich stimulační stejnou silou, jako například šálek kávy.

Indiáni nápoj oficiálně představili minulý týden ve městě Inzá. Městská rada zde loni zakázala prodej coca-coly na protest proti předákům místní stáčírny tohoto nápoje. Ti prý v roce 1996 najali příslušníky polovojenských pravicových skupin, aby zastrašili odborové předáky. Stáčírna obvinění popírá.

Distribuce se pro začátek omezí jen na indiánské komunity, ale plánuje se i rozšíření prodeje do větších měst. Do zahraničí ale asi indiáni svoji "sluneční kolu" nedostanou. Koka patří na seznam OSN nebezpečných substancí a mezinárodní obchod s lístky koky a jejími produkty je přísně omezen.

Jednu z mála výjimek má společnost Coca-Cola. Ačkoli už její nejslavnější nápoj alkaloid kokainu neobsahuje, podle listu Houston Chronicle společnost získala svolení ministerstva zahraničí koupit ročně asi 200 tun lístků koky. Lístky jsou zpracovávány, aby se odstranil alkaloid kokain a listová drť je údajně používána pro dosažení typického aroma v přísně tajeném receptu na coca-colu.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat