Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Indická automobilka kvůli virové nákaze změní název vozu Zica

S komáry bojují i v Panamě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S komáry bojují i v Panamě. | foto: AP

DILLÍ/SYDNEY/BANGKOK Indická automobilka Tata Motors oznámila, že změní název svého nového malého osobního automobilu Zica, protože připomíná jméno virové nákazy postihující nyní Latinskou Ameriku. Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli nemoci vyhlásila v pondělí celosvětový stav nouze.

Dnes své první letošní případy infekce oznámilo Thajsko a Austrálie. Thajský pacient si přitom nákazu nepřivezl z amerického kontinentu, ale nakazil se přímo v Thajsku. Propuknutí epidemie ale tyto země nepředpokládají.

Indická automobilka Tata Motors nyní řeší problém s nešťastně vybraným názvem svého nového vozu, který bude poprvé představen ve středu na autosalonu na předměstí metropole Dillí. Název Zica je zkratkovým slovem z výrazů „zippy“ a „car“, tedy energický a auto.

Firma v dnešním prohlášení uvedla, že na výstavě označení auta ještě zůstane, během několika týdnů ale bude oznámeno nové jméno. Společnost vysvětlila, že se rozhodla automobil přejmenovat s ohledem na útrapy, které virus zika působí v řadě států.

Automobilka, která je mateřskou společností britského výrobce luxusních vozů Jaguar Land Rover, v posledních týdnech vedla rozsáhlou reklamní kampaň na podporu prodeje nového vozu. Mezi osobnostmi propagujícími vůz byl mimo jiné nejlepší fotbalista světa za loňský rok Argentinec Lionel Messi.

Světová zdravotnická organizace v pondělí uvedla, že rychle se šířící virus, který pravděpodobně způsobuje vývojovou poruchu mozků lidských plodů, by mohl postihnout na americkém kontinentu na čtyři miliony lidí. Podle WHO je nyní klíčové zabránit rozšíření viru do Afriky a Asie.

Australské zdravotnické úřady dnes oznámily, že virus zika byl diagnostikován u dvou Australanů, kteří se vrátili nedávno z Haiti. Jedná s o první letošní případy v zemi. Průběh nemoci byl prý u pacientů mírný a oba se již uzdravili. Úřady rovněž sdělily, že na mezinárodním letišti v Sydney byli objeveni komáři přenášející virus, vzhledem k jejich malému množství je ale prý nepravděpodobné, že by představovali nějaké nebezpečí pro populaci.

Thajsko oznámilo svůj první letošní domácí případ nákazy virem zika. Podle thajských úřadů se 22letý Thajec pravděpodobně infikoval stejným kmenem viru, který vyvolal paniku v zemích jako Brazílie či Kolumbie. Thajský pacient prý trpěl horečkou a vyrážkou, ale již se zotavil a byl propuštěn z nemocnice. Infekci u něj potvrdila analýza krevních vzorků.

Eduardo Hernandez vykuřuje dům v kubánské Havaně.
Larva komára druhu Aedes aegypti.

„V Thajsku to není nová nemoc... první potvrzený případ jsme měli již v roce 2012. Od té doby nemáme v průměru víc než pět případů ročně,“ uvedl šéf oddělení pro kontrolu nemocí při ministerstvu zdravotnictví. „Nikdy jsme neměli v Thajsku epidemii viru zika, vždy se jednalo o ojedinělé případy,“ dodal.

Proti viru zika, který se přenáší převážně komářím bodnutím, dosud neexistuje účinný lék a ani vakcína. Zatím nebyl potvrzen ani jeden případ přenosu z člověka na člověka.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....