23. listopadu 2007 10:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Invaze miliard medúz

BELFAST/PRAHA Stačily dva dny a firma, jejíž lososi končí i na stole britské královny, se ocitla na pokraji krachu. Na vině jsou medúzy - respektive celé armády těchto mořských tvorů, které mají na svědomí přes 100 tisíc lososů.

Talířovka svítivá (Pelagia noctiluca) je druh medúzy, která v létě vyhání turisty z pláží u Středozemního moře. Mají strach z jejího jedovatého žahnutí. Nyní však dorazila v dosud nevídaném počtu k severoirským břehům.

Miliardy malých medúz, jejichž průměr nepřesahuje 10 centimetrů pokryly území o rozloze 27 kilometrů čtverečních do hloubky 13,5 metrů. Přitom se dostaly k rybím sítím, které patří společnosti Northern Salmon Co. a připravily o život lososy v hodnotě více než jeden milion liber (asi 37 milionů korun).

Útok, který se odehrál minulý týden v úterý a ve středu na pobřeží Antrim, značně ohrozil budoucnost společnosti. „Stále vypočítáváme plný rozsah škod, je to veliké neštěstí,“ řekl deníku The Times generální ředitel rybí farmy Northern Salmon Co. John Russel.

Lososi zahynuli pod vlivem stresu a zranění způsobených žahnutím medúz. V první fázi útoku se zaměstnanci farmy snažili vyjet k sítím na třech lodích, ale hustota medúz ve vodě byla tak vysoká, že při průjezdu k sítím uvízli a na místo se dostali, až když bylo po všem. „Za 30 let jsem nezažil takovou koncentraci medúz na tak rozsáhlém území, bylo to naprosto neuvěřitelné. Moře bylo celé červené od medúz, nemohli jsme vůbec nic dělat,“ uvedl Russel, který stanul ve vedení firmy tři dny před událostí.

Společnost Northern Salmon Co. prodává lososy do nejlepších londýnských restaurací. Minulý rok například lososa z této oblasti připravili britské královně k jejím 80. narozeninám. Ryby jsou exportovány do hotelů a restaurací ve Francii, Belgii, Německu nebo USA.

Úředníci ze severoirské pobočky ministerstva zemědělství, kteří se zabývají chovem ryb, zahájili rozhovory s ministrem zemědělství Michellem Gildernewem. Budou se snažit shromáždit finanční obnos na záchranu farmy a zajištění jejích 12 zaměstnanců. Russel uvedl, že útok z minulého týdne jeho firmu zdevastoval. „Jsme ve velice ožehavé situaci, nevím, jestli to naše firma ustojí. Náš losos je přední produkt rybího průmyslu v oblasti Severního Irska a musíme udělat všechno pro to, aby byl zachráněn. Je velice důležité pro celý rybí průmysl, abychom se vzchopili a pokračovali ve své práci, utrpěli jsme ale velikou finanční ztrátu.“

Podobné útoky medúz již zažily rybí farmy v oblasti Británie i západního pobřeží Irska. V oblasti pobřeží Antrim však tento příval medúz způsobený severními větry nebyl dosud zaznamenán. Výskyt talířovky svítivé je v chladných vodách okolo Británie ojedinělý.
Vladimíra Straková

Najdete na Lidovky.cz