25. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Irský chlapec našel vzkaz v lahvi. Připlul z Kanady

Vzkaz v lahvi - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzkaz v lahvi - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Jako v pohádce si musel připadat devítiletý chlapec z Irska. U moře totiž našel láhev se vzkazem. Tu před osmi lety vhodily do vody na druhé straně oceánu v Kanadě dvě dívky. A najít se mu podařilo i oba "odesilatele", píše agentura AFP.

Charlene Dalpeové a Claudii Garneauové z Montrealu bylo dvanáct let, když daly vzkaz do lahve během prázdnin v Gaspesii v Quebeku v roce 2004. Minulý čtvrtek ho našel Oisin Millea uvnitř zelené, dvoulitrové umělohmotné lahve, kterou moře vyplavilo na pláž přímo za domem jeho rodičů v malé rybářské vesnici Passage East na jihovýchodním pobřeží Irska.

Lahev se objevila po několika dnech vysokých vln a silného větru, který bičoval pobřeží. "Vyplavilo to spoustu věcí. Myslel jsem si, že je vevnitř jenom etiketa, ale pak jsem si všiml, že je to stažené gumičkou na vlasy, a tak jsem to otevřel," řekl Oisin. Vzkaz uvnitř byl dokonale zachovaný.

"Nerozuměl jsem ani slovo, protože to bylo francouzsky, ale všiml jsem si data 4. června 2004 a e-mailové adresy," vysvětlil. "Běžel jsem domů a maminka mi pomohla použít internet, abychom to přeložili," dodal.

Dívky ale do vzkazu nenapsaly svá příjmení a e-mailová adresa už nebyla funkční. Tisk, televize i internetové sociální sítě na obou stranách Atlantiku se ale zapojily do kampaně, díky níž se obě - nyní už mladé ženy - povedlo v úterý najít v Montrealu. S Oisinem si pak popovídaly přes Skype a on jim ukázal i jejich vzkaz, který hodily do moře před osmi lety.

Oisinova matka se novinářům svěřila, že tahle událost z jejího syna udělala mediální hvězdu. "Telefon nepřestává vyzvánět, protože všechny rozhlasové stanice a všechny noviny chtějí s Oisinem mluvit," prohlásila. "Kdybych věděla, že se kolem toho strhne takový poprask, tak bych mu řekla, aby tu lahev hodil zpátky do vody," zažertovala.

Lidovky.cz