Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Izraelská hudebnice hrála při své operaci na housle

Magazín

  6:00
TEL AVIV - V nemocnici v Tel Avivu provedli úspěšnou stimulaci mozku na houslistce, která před dvaceti lety ztratila možnost hrát profesionálně kvůli třesu rukou. Naomi Elišuvová měla při zákroku housle v rukou a hrála, tentokrát už bez třesu.

Izraelská hudebnice hrála při své operaci na housle foto: YouTube

Elišuvová byla kdysi členkou litevské filharmonie a pak izraelského komorního orchestru. Působila také na konzervatoři, ale pro postupující třes rukou musela profesionálního hraní zanechat. V Tel Avivu se podrobila tento týden hluboké mozkové stimulaci, jejímž smyslem je omezit nadměrnou aktivitu určité části mozku. Elišuvová byla při vědomí, dostala housle do ruky a byla na ně schopna hrát.

"Hraní na housle byla má láska, ale kvůli třesu jsem se musela živit učením. Pro člověka, který byl zvyklý hrát celý život, to bylo těžké. Nemohla jsem vést normální život a 20 let jsem trpěla třesem. Chci se vrátit do normálního života, být schopna hrát, podepsat se a vypít si čaj, aniž ho vyliju. Je mi líto, že jsem se o tomto zákroku dověděla až teď," řekla podle tamních médií.

Operaci vedl ředitel neurochirurgického oddělení Jicchak Fried. Ještě nikdy prý neměl na operačním stole pacienta, který by při zákroku hrál na nějaký nástroj. "Umístili jsme stimulátor s elektrodami k narušené mozkové oblasti, abychom potlačili třes, který komplikoval každodenní život paní Elišuvové. Prováděli jsme to za lokální anestezie," řekl.

To, že pacientka při zákroku hrála, umožnilo umístit elektrody přesně na oblast, kterou bylo potřeba ovlivnit. "Jakmile jsme aktivovali náležité místo, třes ustal a paní Elišuvová dál hrála Mozarta. S velkým citem a bez třesu," řekl Fried. Video natočené při operaci končí zvoláním Elišuvové: "Mám to pod kontrolou." Metoda hluboké mozkové stimulace se dá použít pro pacienty s Parkinsonovou nemocí.

Autoři: ,
Témata: housle, Tel Aviv, YouTube

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...