Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak dlouho vydrží nezamčené kolo na ulici? V Hradci Králové jen 4 minuty

Magazín

  18:05
PRAHA - Stačí si jen na chvíli odskočit a kolo vám může někdo během pár sekund odcizit. Česká pojišťovna provedla ve 14 krajských městech test, jak dlouho potrvá, než nezabezpečené kolo zmizí z frekventovaného místa poblíž centra.

Zdroj: Bezkola.cz foto: Reprofoto

V každém ze čtrnácti měst (viz tabulka) zůstalo nezamčené kolo za necelých pět tisíc zdánlivě bez dozoru. Ukrytí pozorovatelé pak dokumentovali, za jak dlouho zmizí. Limit byl přitom pět hodin.

Ve čtyřech případech ho zloděj ukradl za necelou hodinu, nejrychleji pak bicykl zmizel v Hradci Králové. „Zatímco u celé řady jiných měst bylo možné před samotnou krádeží sledovat jisté plánování nebo váhání, v Hradci Králové se jednalo o rychlou a spontánní akci. Muž, který šel okolo, si všiml nezamčeného kola, jednoduše ho vzal a odjel na něm,“ popisuje situaci Jan Marek z České pojišťovny.

V Praze vydrželo kolo na ulici jen hodinu. V Českých Budějovicích, Jihlavě a Pardubicích naopak pět hodin k jeho krádeži nestačilo.

„Zatímco ve většině ostatních měst lidé na kola reagovali pohledy či hlasitým komentováním situace, v Českých Budějovicích či Jihlavě odložené kolo žádné zvláštní emoce nevyvolalo. V Pardubicích kolo upoutalo pozornost zaměstnance pošty, ale pouze proto, že mu stálo v cestě při vybírání schránky,“ popisuje Jan Marek. V konečném součtu přesto v 11 městech kolo zloději ukradli.

Policie ČR zaznamenala v Česku v roce 2012 celkem 7746 krádeží. Nejvíce jich bylo v prázdninovém měsíci srpnu a s krádeží svého kola se podle statistik setkal každý čtvrtý cyklista. Více o celém projektu se dozvíte na webové stránce bezkola.cz.

MěstoZa jak dlouho bylo kolo ukradeno?
České Budějovicekolo nebylo ukradeno
Jihlavakolo nebylo ukradeno
Pardubicekolo nebylo ukradeno
Hradec Králové4 minuty
Brno26 minut
Liberec41 minut
Ostrava52 minut
Praha1 hodina
Kladno1 hodina 18 minut
Zlín1 hodina 46 minut
Karlovy Vary2 hodiny 25 minut
Ústí nad Labem3 hodiny 20 minut
Plzeň4 hodiny 45 minut
Olomouc4 hodiny 55 minut

Zdroj: Bezkola.cz

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat