Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Londýnské gay bary bojkotují ruskou vodku

Magazín

  16:00
LONDÝN - Několik londýnských diskoték, nočních klubů a barů pro gaye se rozhodlo bojkotovat ruskou vodku v rámci celosvětového protestu proti pronásledování ruských homosexuálů režimem Vladimira Putina.
Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V Rusku například hrozí vysoké pokuty za "propagandu" homosexuality mezi nezletilou mládeží. Pochody za rovnoprávnost sexuálních menšin úřady roky odmítají povolit a nepovolené akce rozhání policie; naposledy v Petrohradu se za mříže dostala šedesátka aktivistů hnutí za práva homosexuálů a leseb a někteří si stěžovali, že policisté je "silně zbili". Nedávno přijatý ruský zákon také homosexuálům zakázal adopce sirotků.

"Zatímco jiné země postupují kupředu (v právech homosexuálů), Rusko kráčí zpět. Je důležité být v těžkých časech solidární," řekl agentuře AFP o okamžitém stažení všech ruských nápojů z nabídky Jeremy Joseph, zakladatel a šéf skupiny G-A-Y, která spravuje vyhlášený londýnský klub Heaven a další tři podniky pro gaye.

Homosexuálem v Rusku

Homosexualita byla v Rusku zločinem až do roku 1993, ze seznamu nemocí byla vyškrtnuta až v roce 1999 a hluboké předsudky přetrvávají ve společnosti dodnes.

"Stoličnaja" má také zakázaný vstup do klubu The Shadow Lounge či na diskotéky Compton's a Manbar v londýnské čtvrti Soho.

"No equal rights, no vodka nights," napsal britský list The Independets o londýnské odpovědi na "agresivní potlačování práv gayů v Rusku": dokud v Rusku budou gayové bez práv, nebude se v londýnských nočních barech prodávat žádná ruská vodka.

Co na to výrobci vodky?

Na kampaň odpověděl ředitel ruské firmy vyrábějící vodku Stoličnaja Val Mendělejev otevřeným dopisem, v němž odsoudil počínání ruských úřadů a ujistil, že "vodka Stoličnaja vždy byla a zůstává horlivým podporovatelem společenství leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů". Navíc se tato vodka nyní vyrábí v Lotyšsku. Další populární značka Russian Standard vyjádření odmítla.

K bojkotu ruské vodky vyzval minulý týden americký spisovatel a aktivista Dan Savage na protest proti tomu, co nazval "Putinovým pogromem proti homosexuálům". Do bojkotu se už zapojily desítky homosexuálních barů v USA a Kanadě, pak následoval Londýn a Manchester. Výzva je podle majitele londýnského Manbaru Christophera Amose "široce propagována v mezinárodní homosexuální komunitě".

Gary Hanshaw, který řídí londýnský Ku Bar, se do bojkotu zapojil i kvůli vzpomínkám na loňskou cestu do Moskvy na plánovaný pochod homosexuálů, který policie rozprášila ještě dříve, než začal. Tehdy cítil vztek, posléze si však uvědomil, v jakém strachu ruští homosexuálové žijí. Pod petici vyzývající k uspořádání demonstrace před ruským velvyslanectvím v Londýně 10. srpna se už podepsalo více než 1300 lidí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!