Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Londýnské gay bary bojkotují ruskou vodku

Magazín

  16:00
LONDÝN - Několik londýnských diskoték, nočních klubů a barů pro gaye se rozhodlo bojkotovat ruskou vodku v rámci celosvětového protestu proti pronásledování ruských homosexuálů režimem Vladimira Putina.
Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V Rusku například hrozí vysoké pokuty za "propagandu" homosexuality mezi nezletilou mládeží. Pochody za rovnoprávnost sexuálních menšin úřady roky odmítají povolit a nepovolené akce rozhání policie; naposledy v Petrohradu se za mříže dostala šedesátka aktivistů hnutí za práva homosexuálů a leseb a někteří si stěžovali, že policisté je "silně zbili". Nedávno přijatý ruský zákon také homosexuálům zakázal adopce sirotků.

"Zatímco jiné země postupují kupředu (v právech homosexuálů), Rusko kráčí zpět. Je důležité být v těžkých časech solidární," řekl agentuře AFP o okamžitém stažení všech ruských nápojů z nabídky Jeremy Joseph, zakladatel a šéf skupiny G-A-Y, která spravuje vyhlášený londýnský klub Heaven a další tři podniky pro gaye.

Homosexuálem v Rusku

Homosexualita byla v Rusku zločinem až do roku 1993, ze seznamu nemocí byla vyškrtnuta až v roce 1999 a hluboké předsudky přetrvávají ve společnosti dodnes.

"Stoličnaja" má také zakázaný vstup do klubu The Shadow Lounge či na diskotéky Compton's a Manbar v londýnské čtvrti Soho.

"No equal rights, no vodka nights," napsal britský list The Independets o londýnské odpovědi na "agresivní potlačování práv gayů v Rusku": dokud v Rusku budou gayové bez práv, nebude se v londýnských nočních barech prodávat žádná ruská vodka.

Co na to výrobci vodky?

Na kampaň odpověděl ředitel ruské firmy vyrábějící vodku Stoličnaja Val Mendělejev otevřeným dopisem, v němž odsoudil počínání ruských úřadů a ujistil, že "vodka Stoličnaja vždy byla a zůstává horlivým podporovatelem společenství leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů". Navíc se tato vodka nyní vyrábí v Lotyšsku. Další populární značka Russian Standard vyjádření odmítla.

K bojkotu ruské vodky vyzval minulý týden americký spisovatel a aktivista Dan Savage na protest proti tomu, co nazval "Putinovým pogromem proti homosexuálům". Do bojkotu se už zapojily desítky homosexuálních barů v USA a Kanadě, pak následoval Londýn a Manchester. Výzva je podle majitele londýnského Manbaru Christophera Amose "široce propagována v mezinárodní homosexuální komunitě".

Gary Hanshaw, který řídí londýnský Ku Bar, se do bojkotu zapojil i kvůli vzpomínkám na loňskou cestu do Moskvy na plánovaný pochod homosexuálů, který policie rozprášila ještě dříve, než začal. Tehdy cítil vztek, posléze si však uvědomil, v jakém strachu ruští homosexuálové žijí. Pod petici vyzývající k uspořádání demonstrace před ruským velvyslanectvím v Londýně 10. srpna se už podepsalo více než 1300 lidí.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat