Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Londýnské gay bary bojkotují ruskou vodku

Alkohol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Několik londýnských diskoték, nočních klubů a barů pro gaye se rozhodlo bojkotovat ruskou vodku v rámci celosvětového protestu proti pronásledování ruských homosexuálů režimem Vladimira Putina.

V Rusku například hrozí vysoké pokuty za "propagandu" homosexuality mezi nezletilou mládeží. Pochody za rovnoprávnost sexuálních menšin úřady roky odmítají povolit a nepovolené akce rozhání policie; naposledy v Petrohradu se za mříže dostala šedesátka aktivistů hnutí za práva homosexuálů a leseb a někteří si stěžovali, že policisté je "silně zbili". Nedávno přijatý ruský zákon také homosexuálům zakázal adopce sirotků.

"Zatímco jiné země postupují kupředu (v právech homosexuálů), Rusko kráčí zpět. Je důležité být v těžkých časech solidární," řekl agentuře AFP o okamžitém stažení všech ruských nápojů z nabídky Jeremy Joseph, zakladatel a šéf skupiny G-A-Y, která spravuje vyhlášený londýnský klub Heaven a další tři podniky pro gaye.

Homosexuálem v Rusku

Homosexualita byla v Rusku zločinem až do roku 1993, ze seznamu nemocí byla vyškrtnuta až v roce 1999 a hluboké předsudky přetrvávají ve společnosti dodnes.

"Stoličnaja" má také zakázaný vstup do klubu The Shadow Lounge či na diskotéky Compton's a Manbar v londýnské čtvrti Soho.

"No equal rights, no vodka nights," napsal britský list The Independets o londýnské odpovědi na "agresivní potlačování práv gayů v Rusku": dokud v Rusku budou gayové bez práv, nebude se v londýnských nočních barech prodávat žádná ruská vodka.

Co na to výrobci vodky?

Na kampaň odpověděl ředitel ruské firmy vyrábějící vodku Stoličnaja Val Mendělejev otevřeným dopisem, v němž odsoudil počínání ruských úřadů a ujistil, že "vodka Stoličnaja vždy byla a zůstává horlivým podporovatelem společenství leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů". Navíc se tato vodka nyní vyrábí v Lotyšsku. Další populární značka Russian Standard vyjádření odmítla.

K bojkotu ruské vodky vyzval minulý týden americký spisovatel a aktivista Dan Savage na protest proti tomu, co nazval "Putinovým pogromem proti homosexuálům". Do bojkotu se už zapojily desítky homosexuálních barů v USA a Kanadě, pak následoval Londýn a Manchester. Výzva je podle majitele londýnského Manbaru Christophera Amose "široce propagována v mezinárodní homosexuální komunitě".

Gary Hanshaw, který řídí londýnský Ku Bar, se do bojkotu zapojil i kvůli vzpomínkám na loňskou cestu do Moskvy na plánovaný pochod homosexuálů, který policie rozprášila ještě dříve, než začal. Tehdy cítil vztek, posléze si však uvědomil, v jakém strachu ruští homosexuálové žijí. Pod petici vyzývající k uspořádání demonstrace před ruským velvyslanectvím v Londýně 10. srpna se už podepsalo více než 1300 lidí.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...