Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak snížit zločinnost? Stačí rozdávat heroin na lékařský předpis

Magazín

  17:48
LONDÝN - K výraznému snížení zločinnosti vedl v Británii projekt, v jehož rámci dostávali narkomani zdarma heroin na lékařský předpis. Vyplývá to z předběžných výsledků programu, který organizace National Addiction Centre (Národní středisko pro toxikomanii) před čtyřmi lety začala v nemocnicích v jižním Londýně, Brightonu a Darlingtonu.

Do projektu, který byl zčásti financován vládou, bylo zařazeno 127 dlouhodobých narkomanů, u nichž nebyly úspěšné ostatní druhy léčby. Během měsíce před zahájením programu narkomani spáchali v těchto oblastech 1731 zločinů, zatímco po půl roce to bylo o dvě třetiny méně - 547 zločinů za měsíc.

Výsledky studie podpořily hlasy požadující rozšíření projektu na celou zemi. Zdůrazily také to, že podobný přístup úspěšně omezuje kriminalitu v Nizozemsku, Švýcarsku a Německu.

Na jednoho narkomana 15 tisíc liber ročně
Odpůrci ale připomínají vysokou cenu legálně předpisovaného heroinu. Poskytování heroinu na předpis stojí asi 15 tisíc liber (přes 425 tisíc korun) na narkomana za rok, tedy asi třikrát víc než v případě jiných způsobů léčby.

Podle vedoucího projektu, profesora Johna Stranga jsou ale výsledky "velmi pozitivní", protože vedly nejen ke snížení kriminality, ale také k omezení nákladných vězeňských trestů.

Podle ministerstva vnitra přiznávají asi tři čtvrtiny narkomanů užívajících heroin či crack, že kvůli své závislosti spáchali zločin. Podle odhadů, které uvedla BBC, polovina až dvě třetiny zločinů v Británii nějak souvisí s drogami.

Autor: