Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hra o trůny: Sadista, psychopat... Jaké psychické poruchy mají hlavní postavy?

Magazín

  9:00
Už za pár dní se na televizní obrazovky vrátí nejpopulárnější seriál současnosti. Hra o trůny se vyznačuje množstvím složitých postav, přičemž o málokterých se dá říct, že jsou „normální“. U některých z nich se pokusil vytvořit psychologický profil psycholog.

Královna Cersei (Lena Headeyová), vládkyně Západozemí při rozhovoru s Merynem Trantem (Ian Beattie). foto: Helen Sloan/HBO

Dr. Kirk Honda představil poruchy, kterými jsou postavy postižené pro server Business Insider. Diagnózu sice nelze přesně určit bez osobního kontaktu, doktor Honda se ale pokusil alespoň načrtnout psychologické komplikace různých postav.

Ramsay Bolton: deviace sexuálního chování, disociální porucha osobnosti, psychopatie

„Podle mě, Ramsay má sexuálně sadistickou poruchu... vykazuje potěšení z utrpení ostatních a současně zcela postrádá lítost a výčitky svědomí,“ říká Honda.

„Disociální a psychopatické poruchy osobnosti jsou spjaté se sadismem a jeho podkategorií, sexuálním sadismem,“ vysvětluje Honda. Podle něj je Ramsay „nejproblematičtější postavou“ v seriálu. Současně jeho poruchy mohou být způsobeny jeho „biologickým dědictvím pocházejícím od otce. Ten také vykazoval znaky psychopatického chování, především předtím, než se Ramsay narodil. Svou roli hrálo i Ramsayovo složité dětství.“

Joffrey Baratheon: Porucha chování a sadistická porucha osobnosti

Joffrey Baratheon (Jack Gleeson).

Podle Hondy měl Joffrey trpět specifickou formou sadistické poruchy osobnosti známou jako tyranský sadismus. Je to kvůli jeho zvyku „verbálně a fyzicky ubližovat a ponižovat ostatní s využitím jeho postavení.“

Honda ale nechce u Joffreyho vyznačovat poruchy osobnosti, jelikož u neplnoletých ještě není zformovaná osobnost. Jeho poruchy se tak dají především označit jako poruchy chování.

Podle Hondy je hlavní příčinou Jeoffreyho problémů „týrání otcem, rezervovaná matka, trauma z rodičovského konfliktu a násilí. Dalšími důvody může být incest, alkoholismus matky během těhotenství, výchova v přesvědčení, že je lepší než ostatní a také špatná výchova rodičů.“

Cersei Lannister: Disociální porucha osobnosti, psychopatie

Královna Cersei (Lena Headeyová).

Podle Hondy je složité diagnostikovat problémy Cersei, jelikož je to žena v silně patriarchální společnosti. Byla marginalizovaná a zneužívaná svým otcem a manželem když byla mladší. Je také „obklopena prostředím, které si cení moci, její psychopatické chování by mohlo být tedy výsledkem prostředí a kultury spíše než osobnosti,“ říká.

Narozdíl od Joffreyho a Ramsaye její disociální chování je „instrumentální pro zisk moci a z její perspektivy by mohlo být chápáno pouze jako snaha přežít.“

Podle Hondy není závislá na alkoholu, jelikož nevykazuje negativní důsledky pití. Cersei využívá alkoholu spíše pro sebemedikaci - vypořádání se se stresem. „To je mezi lidmi běžné,“ říká Honda.

Sandor Clegane: Posttraumatické stresová porucha (PTSD)

Sandor „Ohař“ Clegane (Rory McCann).

Jeho PTSD pochází z „dlouhotrvajícího, extrémního zneužívání“, které způsoboval jeho starší bratr, říká Honda. To vedlo k jeho extrémnímu strachu z ohně.

Podle Hondy se nedá říct, že by Sandor trpěl psychopatií nebo sadistickou poruchou osobnosti, jelikož vykazuje empatii a lítost. Rovněž nehledá konflikt za každou cenu.

„Jeho přístup, včetně necitelnosti a částečnému potěšení z ubližování ostatním, by mohl být zkrátka výsledkem jeho povolání. Je to podobné vojákům, kteří byli ve válečném konfliktu,“ říká Honda.

Jeho vztah k alkoholu je podobný jako u Cersei.

Theon Greyjoy: Stockholmský syndrom

Theon Greyjoy (Alfie Allen).

Podle Hondy je Theonova zkušenost podobná zneužívaným partnerům ve vztahu.

„Pro záchranu života se stane submisivním,“ říká Honda. Taková reakce bývá někdy označovaná jako Stockholmský syndrom.

Podle Hondy Theon „ztratil vlastní identitu v důsledku traumatu, k tomu dochází když zneužívající trestá projevy osobnosti - jak myšlenky, tak chování.“ Tato ztráta je posilována tlakem jeho otce a sestry, kteří po něm požadují, aby byl bezcitný - to je ale v konfliktu s morálkou, kterou si sám dříve vytvořil, vysvětluje Honda.

Autor: