Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jako první přinesli tuberkulózu do Ameriky tuleni, tvrdí studie

Tuleň (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuleň (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON První, kdo přinesli na americký kontinent tuberkulózu, možná nebyli mořeplavci v 15. století, ale tuleni, a to dokonce o mnoho set let dříve. Tento závěr vychází podle serveru BBC ze studie zveřejněné v novém čísle časopisu Nature.

"Kdo by si jen pomyslel, že právě tuleni před tisíci lety přinesli do Jižní Ameriky jednu z nejsmrtelnějších chorob? To bylo skutečně velké překvapení," podotkl podle BBC jeden z autorů studie Johannes Krause z univerzity v německém Tübingenu.

Když janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus zakotvil v roce 1492 u amerických břehů, odstartoval tím novou éru pro tamější obyvatele - mimo jiné z hlediska nemocí. Odhaduje se, že 90 procent domorodé americké populace zemřelo v následujících letech právě kvůli infekcím, které do té doby indiáni neznali.

Nová studie publikovaná v časopisu Nature ovšem ukazuje, že tuberkulóza patrně již na tomto kontinentu existovala dříve.

Staré skelety

Vědci odkryli tři peruánské kostry lidí, které podle genetických testů vykazovaly známky tuberkulózy. Tyto skelety byly přitom staré 1000 let, tito lidé tedy žili asi 500 let před příchodem prvních Evropanů na americký kontinent. "Porovnali jsme genom - kompletní genetickou informaci - tohoto typu bakterií s moderním kmenem bakterií ... a zjistili jsme, že typ bakterií analyzovaný na peruánských kostrách nebyl typicky evropský, asijský ani africký kmen bakterií, který nacházíme u dnešních lidí," řekl podle BBC Krause.

Záhada ovšem byla, jak se tento kmen bakterií mohl dostat před tisíci lety do Ameriky. "Přemýšleli jsme - jak se mohl dostat do Ameriky? A vtipkovali jsme - přiletěl? Připlaval? Pak jsme ale zjistili, že skutečně připlaval. Rozšířili ho tuleni," vysvětlil podle BBC Krause.

Nemocní tuleni

Badatelé zjistili, že kmen bakterií, které byly analyzovány ve starých peruánských kostech, byl velmi podobný tomu, který se nachází dnes u nemocných tuleňů a lvounů.

Vědci předpokládají, že tito mořští savci přenesli tuto chorobu od lidí z Afriky, kde tuberkulóza vznikla, přes oceán do Ameriky. Nemoc se potom rozšířila mezi indiány, kteří tato zvířata lovili a konzumovali.

"Na pobřeží Peru existují doklady pro lov tuleňů. Tuleni tu byli velmi důležitým ekonomickým faktorem. Byli loveni a zužitkována byla jejich kůže, maso i tuk. Byla to v této oblasti opravdu velmi důležitá zvířata," dodal německý badatel.

Nejasný zdroj nákazy

Zatím je stále nejasné, zda se tehdy indiáni mohli nakazit jen od tuleňů, nebo se pak šířila nemoc i z jednoho člověka na druhého.

Tuleni byli sice pravděpodobně první, kdo do Ameriky zanesl tuberkulózu, evropští mořeplavci však na kontinent zavlekli jiný smrtelný kmen bakterií tuberkulózy, který znamenal pro tamější obyvatelstvo zkázu.

"Španělé s sebou přivezli evropský typ tuberkulózy a to patrně způsobilo onu velkou epidemii v Severní a Jižní Americe. Podle našich současných vědomostí je zřejmé, že novodobý typ tuberkulózy v Severní a Jižní Americe je evropskou verzí této choroby," uzavřel badatel.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...