Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jako první přinesli tuberkulózu do Ameriky tuleni, tvrdí studie

Tuleň (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuleň (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON První, kdo přinesli na americký kontinent tuberkulózu, možná nebyli mořeplavci v 15. století, ale tuleni, a to dokonce o mnoho set let dříve. Tento závěr vychází podle serveru BBC ze studie zveřejněné v novém čísle časopisu Nature.

"Kdo by si jen pomyslel, že právě tuleni před tisíci lety přinesli do Jižní Ameriky jednu z nejsmrtelnějších chorob? To bylo skutečně velké překvapení," podotkl podle BBC jeden z autorů studie Johannes Krause z univerzity v německém Tübingenu.

Když janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus zakotvil v roce 1492 u amerických břehů, odstartoval tím novou éru pro tamější obyvatele - mimo jiné z hlediska nemocí. Odhaduje se, že 90 procent domorodé americké populace zemřelo v následujících letech právě kvůli infekcím, které do té doby indiáni neznali.

Nová studie publikovaná v časopisu Nature ovšem ukazuje, že tuberkulóza patrně již na tomto kontinentu existovala dříve.

Staré skelety

Vědci odkryli tři peruánské kostry lidí, které podle genetických testů vykazovaly známky tuberkulózy. Tyto skelety byly přitom staré 1000 let, tito lidé tedy žili asi 500 let před příchodem prvních Evropanů na americký kontinent. "Porovnali jsme genom - kompletní genetickou informaci - tohoto typu bakterií s moderním kmenem bakterií ... a zjistili jsme, že typ bakterií analyzovaný na peruánských kostrách nebyl typicky evropský, asijský ani africký kmen bakterií, který nacházíme u dnešních lidí," řekl podle BBC Krause.

Záhada ovšem byla, jak se tento kmen bakterií mohl dostat před tisíci lety do Ameriky. "Přemýšleli jsme - jak se mohl dostat do Ameriky? A vtipkovali jsme - přiletěl? Připlaval? Pak jsme ale zjistili, že skutečně připlaval. Rozšířili ho tuleni," vysvětlil podle BBC Krause.

Nemocní tuleni

Badatelé zjistili, že kmen bakterií, které byly analyzovány ve starých peruánských kostech, byl velmi podobný tomu, který se nachází dnes u nemocných tuleňů a lvounů.

Vědci předpokládají, že tito mořští savci přenesli tuto chorobu od lidí z Afriky, kde tuberkulóza vznikla, přes oceán do Ameriky. Nemoc se potom rozšířila mezi indiány, kteří tato zvířata lovili a konzumovali.

"Na pobřeží Peru existují doklady pro lov tuleňů. Tuleni tu byli velmi důležitým ekonomickým faktorem. Byli loveni a zužitkována byla jejich kůže, maso i tuk. Byla to v této oblasti opravdu velmi důležitá zvířata," dodal německý badatel.

Nejasný zdroj nákazy

Zatím je stále nejasné, zda se tehdy indiáni mohli nakazit jen od tuleňů, nebo se pak šířila nemoc i z jednoho člověka na druhého.

Tuleni byli sice pravděpodobně první, kdo do Ameriky zanesl tuberkulózu, evropští mořeplavci však na kontinent zavlekli jiný smrtelný kmen bakterií tuberkulózy, který znamenal pro tamější obyvatelstvo zkázu.

"Španělé s sebou přivezli evropský typ tuberkulózy a to patrně způsobilo onu velkou epidemii v Severní a Jižní Americe. Podle našich současných vědomostí je zřejmé, že novodobý typ tuberkulózy v Severní a Jižní Americe je evropskou verzí této choroby," uzavřel badatel.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!